Jak założyć aptekę internetową – kompendium wiedzy / odnośniki do artykułów

Obszerny artykuł podsumowujący wszystkie wpisy na blogu dotyczące tematu otwierania apteki internetowej.

Bardzo często pytacie nas o to, jak założyć aptekę internetową. W tym temacie pisaliśmy bardzo wiele. Niemniej jednak – aby ułatwić znalezienie informacji, przygotowaliśmy kompendium wiedzy, wraz z odnośnikami do poszczególnych artykułów. Zapraszam do lektury, komentowania i zgłaszania tematów, które powinny pojawić się na blogu.

Zakładanie apteki internetowej – od czego zacząć?

Właściwe przygotowanie się do otwarcia apteki internetowej warto zacząć od odpowiedzi na pytanie: kto może założyć aptekę internetową? Niestety, wbrew oczekiwaniom niektórych osób, legalna apteka internetowa może być założona wyłącznie przez przedsiębiorcę prowadzącego aptekę tradycyjną. W przeszłości zdarzały się sytuacje, w których przedsiębiorca uruchamiał i prowadził sklep internetowy z lekami, a wysyłkę obsługiwała dla niego zaprzyjaźniona apteka. O tych przypadkach pisaliśmy w wywiadzie z Markiem Rzewuskim czy Arturem Kurasińskim.
Większość osób czytających tekst Jak założyć aptekę internetową, dobrze wie, dlaczego warto ją otworzyć. W naszych rozmowach z przedsiębiorcami pada jednak inne pytanie – czy dzisiaj jest jeszcze miejsce na nowe apteki internetowe? Zachęcamy, aby odświeżyć sobie obydwa tematy i skonfrontować swoje poglądy z naszymi.

 • Kto może założyć aptekę internetową?
 • Dlaczego warto otworzyć aptekę internetową?
 • Czy jest jeszcze miejsce na nowe apteki internetowe?

 

Strategia dla apteki internetowej

Jeśli prowadzisz aptekę tradycyjną, koniecznie warto odpowiedzieć na pytania strategiczne. Warto wiedzieć, jakie kategorie leków sprzedają się w sieci. Poszukując preferencji e-pacjentów, przeczytaj, co obecnie decyduje o sukcesie apteki w internecie? W jaki sposób można i warto wyróżnić się spośród konkurencyjnych e-aptek. Warto poszukać najpopularniejszych produktów i zbadać naszą konkurencyjność cenową w stosunku do innych uczestników rynku. Ważne jest też czy możemy pozwolić sobie na wdrożenie strategii szerokiego asortymentu, czy raczej będziemy tworzyć aptekę niszową, specjalistyczną? Na koniec warto przeczytać tekst o tym, jakich 4 błędów należy się wystrzegać przy otwieraniu e-apteki.

 • Jakie kategorie farmaceutyków sprzedają się w internecie?
 • Czy w e-aptece warto wdrożyć strategię szerokiego asortymentu?
 • Wyróżnij się albo zgiń – strategie konkurencyjne aptek internetowych
 • Co obecnie decyduje o sukcesie apteki w internecie?
 • Zanim założysz aptekę internetową – 4 podstawowe pytania
 • Jak uniknąć 4 najczęstszych błędów przy otwieraniu e-apteki?

W ramach budowania strategii dla apteki internetowej, pojawiają się jeszcze inne pytania. Czy można uruchomić sprzedaż wysyłkową leków na allegro, czy apteka internetowa może sprzedawać leki na receptę, czy zamiast otwierania apteki warto uruchomić drogerię? Wreszcie – jeśli chcemy zaistnieć w internecie a nie chcemy otwierać e-apteki – czy warto przystąpić do programu sprzedaży leków przez jedną z hurtowni farmaceutycznych i wykorzystać jej model click&collect?

Aspekty prawne uruchomienia apteki internetowej.

Zanim jeszcze przystąpisz do uruchamiania apteki internetowej, warto się upewnić, czy Twoja firma może wprowadzić niezbędne modyfikacje w swoim funkcjonowaniu. Aby to zrobić, należy zapoznać się z aktualnym rozporządzeniem w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych wydawanych bez recepty. Opisuje ono wymagania organizacyjne w stosunku do Twojej apteki, m.in wydzielenie odpowiednich pomieszczeń, wyznaczenie personelu fachowego, konieczność zgłoszenia sprzedaży wysyłkowej do odpowiedniego oddziału WIF. Rozporządzenie mówi również jak zgodnie z prawem zapewnić bezpieczną wysyłkę leków do pacjenta, jak należy oznakować paczki i jak długo, zgodnie z prawem, przechowywać dokumentację o dokonanych zakupach. Warto pamiętać, że jakość logistyki i obsługi Klienta, to przy sporej skali biznesu jedne z najczęstszych problemów jakie dotykają apteki internetowe.

 • Aspekty prawne założenia apteki internetowej. Obowiązki informacyjne
 • Aspekty prawne założenia apteki internetowej. Logistyka e-apteki
 • Nowe rozporządzenie MZ z dn. 26.03.2015 r. w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych – jakie zmiany, kiedy zacznie obowiązywać?
 • Czy logistyka i obsługa Klienta to największe problemy aptek internetowych?

Ile kosztuje uruchomienie apteki internetowej

Planując otwarcie e-apteki nieuchronnie pojawiają się pytania o koszty. Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż ceny uzależnione są od wielu czynników. O koszcie uruchomienia e-apteki decyduje nie tylko poziom zaawansowania oprogramowania, ale również wielkość bazy produktów, które każda apteka musi zakupić lub przygotować. W tekście Ile kosztuje założenie apteki internetowej przybliżyłem orientacyjne koszty a w każdym punkcie, w miarę możliwości podałem jakie mogą być procentowe rozbieżności.

 • Ile kosztuje założenie apteki internetowej?

Jak wybrać oprogramowanie e-apteki?

Uruchomienie oprogramowania e-sklepu jest podstawowym i największym wyzwaniem dla nowej e-apteki. Od decyzji o wyborze firmy programistycznej zależy bardzo wiele i rzutuje to na sytuacje firmy przez wiele lat. W tym artykule starałem się odpowiedzieć na pytania odnośnie doboru oprogramowania – jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Samo tworzenie oprogramowania również wymaga wiedzy i doświadczenia. Jednym z kluczowych elementów oprogramowania e-commerce jest wewnętrzna wyszukiwarka, której działanie i możliwe błędy opisałem w tym miejscu.

 • Jak wybrać oprogramowanie apteki internetowej?
 • Nieznaleziony – niesprzedany. Rola wyszukiwarki e-sklepu

Jak otworzyć aptekę internetową – podsumowanie

Uruchomienie apteki internetowej to proces dość skomplikowany, szczególnie dla początkujących e-przedsiębiorców. Można przejść przez niego samodzielnie, korzystając z dostępnej w internecie wiedzy – albo współpracując z Partnerem, który ma rozległe doświadczenie w tym temacie. Może być nim własny pracownik albo konsultant z zewnątrz. Niezależnie od tego, jaką formę działania wybierzesz, polecamy zapoznanie się zarówno z naszym poradnikiem, jak również krótszym opracowaniem – Apteka internetowa krok po kroku.

 • Poradnik (PDF do pobrania) – Jak otworzyć aptekę internetową?
 • Apteka internetowa krok po kroku – jak zaistnieć w Internecie?
83 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać