Ile kosztuje założenie apteki internetowej?

Przegląd najważniejszych kosztów związanych z otwarciem e-apteki.

koszt_zalozenia_eaptekiPlanując otwarcie apteki internetowej, nieuchronnie pojawia się pytanie o koszty przedsięwzięcia. Odpowiedź jest trudna i niejednoznaczna, ponieważ ostatecznie to, ile kosztuje założenie apteki internetowej jest uzależnione od oczekiwań Klienta zarówno w zakresie oprogramowania strony (grafika, funkcjonalności), bazy produktów (zakup bądź stworzenie od podstaw) czy też stopnia samozaangażowania w projekt (prace samodzielne lub zatrudnienie specjalistów). Niemniej jednak postaram się przybliżyć orientacyjne koszty założenia e-apteki, dysponującej stosunkowo rozległą funkcjonalnością i pozwalającą na jej przyszłą rozbudowę. Zapraszam do lektury

Na to, ile kosztuje założenie apteki internetowej składają się:

Oprogramowanie i technologia

Oprogramowanie apteki internetowej (sklep internetowy) – uzależnione przede wszystkim od zaawansowania funkcjonalnego i wybranego modelu (oprogramowanie SaaS, Open Source czy dedykowane). W często stosowanym oprogramowaniu dedykowanym koszt przyzwoitej e-apteki powinien zamknąć się w kwocie 25 000 zł netto. Składa się na to zarówno projekt graficzny, prace programistyczne a także integracje (kurier, płatności) i zaimportowanie bazy danych. Cenę tą można znacząco obniżyć (nawet  o połowę), jednak odbywa się to kosztem funkcjonalności lub projektu graficznego a w przyszłości skutkować może np.  wydłużeniem się czasu obsługi zamówienia.

Jeśli chodzi o koszty oprogramowania w modelu SaaS – do wyboru mamy albo tańsze wdrożenia (nawet około 6-8 tys zł netto), które jednak charakteryzują się gorszą obsługą posprzedażową, albo lepsze pod tym względem systemy, których koszt początkowy może nawet przekroczyć 20000 zł netto.

Rozważając wybór modelu oprogramowania, trzeba wziąć pod uwagę również koszty jego miesięcznego utrzymania. W przypadku modelu dedykowanego, teoretycznie możemy nie ponosić żadnych kosztów bieżącego utrzymania systemu (z wyjątkiem serwera opisanego poniżej). Faktury dla firmy programistycznej ograniczone będą wyłącznie do usuwania niezbędnych awarii i wdrażania koniecznych modyfikacji (wynikających np. ze zmian w prawie). W tej sytuacji roczny budżet obsługowy może nie przekroczyć 1,5-2 tys. zł. Inaczej sprawa się ma z oprogramowaniem typu SaaS, gdzie obowiązkowo ponosimy miesięczny koszt utrzymania systemu, wynoszący co najmniej 250 zł a realnie około 700-800 zł netto. Trzeba jednak pamiętać, że w tej cenie mamy zarówno usuwanie usterek, jak również wprowadzanie zupełnie nowych funkcjonalności.

Pozostałe koszty technologiczne

Serwer, domena, certyfikat SSL – w przypadku oprogramowania dedykowanego, początkowo wystarczy serwer wirtualny, którego koszty zamkną się w 500-700 zł rocznie. Jeśli apteka w przyszłości będzie odwiedzana przez dużą grupę Klientów (od mniej więcej 100 000 miesięcznie), niezbędne będzie skorzystanie z serwera VPS lub dedykowanego (koszt to 200+ złotych miesięcznie). Koszt domeny jest marginalny i wynosi około 100 złotych rocznie. Podobnie rzecz się ma z certyfikatem SSL – można skorzystać z rozwiązania darmowego lub kupić SSL od jednej z firm certyfikujących za około 150-200 zł rocznie.

Moduł KS-APW – jeśli apteka korzysta z oprogramowania KS-Apteka może wykupić moduł APW 45 (apteka internetowa), który znacząco ułatwia prowadzenie sprzedaży przez internet. Dzięki niemu można m.in. synchronizować ceny i dostępności produktów z magazynem czy automatycznie fakturować zamówienia. Koszt jednorazowy licencji na ten moduł na dzień pisania artykułu to 3190 zł netto (+664 zł co roku za asystę techniczną i aktualizację).

Skrzynka mailowa, numer telefonu – otwierając pierwszą aptekę internetową zakładam, że skrzynkę mailową utworzysz na serwerze, na którym będzie postawione oprogramowanie apteki internetowej. Nie będzie trzeba więc ponosić dodatkowych kosztów. Podobnie z numerem telefonu – można do tego wykorzystać już istniejący numer apteczny. W razie konieczności stworzenia kolejnego numeru – koszt będzie raczej znikomy. Można skorzystać z łączy VoIP i wówczas ponosimy wyłącznie koszty początkowego zakupu sprzętu – 200 zł – i prowadzonych rozmów wychodzących.

Redakcja i przygotowanie treści

Największym kosztem w tej grupie jest oczywiście baza produktów. Można ją zdobyć na 2 sposoby:

  • kupić – istnieją na rynku firmy, które sprzedają bazy produktów, w większości ze zdjęciami, część z opisami. Koszt takiej bazy rozpoczyna się od 2000 zł netto. Co oczywiste – im lepsze parametry bazy – np. rozdzielczość zdjęć – tym cena wyższa. Trzeba pamiętać, że jakość gotowych baz jest bardzo różna – te tanie najczęściej nie posiadają zbyt wielu produktów OTC i suplementów diety a jakość zdjęć i opisów pozostawia wiele do życzenia. Lepsze bazy są zdecydowanie droższe a ich ceny mogą dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych.
  • stworzyć – w tym celu należy zatrudnić osoby, które opiszą produkty i ściągną/wykonają zdjęcia. Koszt uzależniony jest od indywidualnych wymagań pracownika. Może zdarzyć się, że znajdziemy osobę, która wydajnie i w sposób poprawny przygotuje opis w cenie nawet 4-5 zł netto za produkt. Nasze doświadczenie pokazuje, że sprawny redaktor, który wprowadza na stronę opisy i zdjęcia pozyskane np. ze stron producenta jest w stanie przygotować 6-8 opisów na godzinę. Zlecenie tych prac na zewnątrz, zachowując dobrą jakość, jest co najmniej 2-krotnie droższe.  Koszty można ograniczyć, poprzez zwiększenie zakresu obowiązków aktualnych pracowników apteki, o ile oczywiście istnieje taka możliwość. Natomiast z punktu widzenia zarówno pacjentów jak i wyszukiwarki Google – unikalne i dobrej jakości opisy produktów są obecnie niezwykle istotne.

Przygotowanie tekstów informacyjnych – o firmie, warunki składania zamówienia, centrum pomocy itd. Zakładam, że apteka przygotowuje to we własnym zakresie. Jeśli chciałaby zlecić na zewnątrz – koszt wyniesie od 500 zł wzwyż.

Koszty prawne

Warto wspomóc się prawnikiem w zakresie przygotowania regulaminu sklepu, warunków dokonywania zwrotów, reklamacji, polityki prywatności itp. Na rynku istnieją wyspecjalizowane kancelarie, które za powyższe dokumenty, łącznie z opracowaniem wytycznych dotyczących RODO + rokiem bezpłatnej opieki prawnej w razie zmiany przepisów nie oczekują więcej niż 1000 zł netto. Naszym zdaniem jest to koszt, który zdecydowanie warto ponieść, gdyż zyskamy bezpieczeństwo i unikniemy problemów w przyszłości

Logistyka i magazyn

Wyposażenie magazynu na start – nie mówię oczywiście o zakupie pakietów produktów a raczej o opakowaniach, taśmach do pakowania, wypełniaczach itp. Na początek warto zaopatrzyć się w kilka rozmiarów kartonów po kilkanaście sztuk. Po jakimś czasie będziemy dokładnie wiedzieć jakie wymiary są najpopularniejsze. Należy pamiętać, aby zaopatrzyć się również w niewielką ilość opakowań z tektury 5-warstwowej (grube i twarde kartony, mogące służyć do transportu ciężkich, szklanych butli). Dodatkowo wypełniacz do paczek (styropian, folia, woreczki wypełnione powietrzem) oraz kilkanaście rolek taśmy do pakowania. Wszystkie te koszty są niewielkie i dla startującej dopiero apteki internetowej wyniosą nie więcej niż 500-800 zł.

Czas pracy

Bardzo trudno jest ocenić i wycenić czas pracy przeznaczony na konfigurację i prace organizacyjne przy uruchomieniu apteki internetowej. A tego czasu będzie potrzebne sporo – od wyboru ofert firm programistycznych, przez negocjacje, ustalanie projektu graficznego, funkcjonalności, podpisywanie umów z firmami logistycznymi i płatnościami, wyszukanie właściwej domeny, stworzenie bazy danych, przygotowanie tekstów na stronę, regulaminów, warunków organizacyjnych, magazynów itp. Zwykle większość tych prac wykonuje właściciel apteki. Większość osób z którymi rozmawiamy, uznaje ten proces za bardzo ciekawy i rozwojowy a jednocześnie trudny i czasochłonny.

Doradztwo i konsulting

Na rynku istnieją firmy lub niezależni konsultanci, którzy świadczą kompleksowe usługi w zakresie wdrożenia oprogramowania sklepów internetowych. Dzięki ich pracy właściciel nie musi praktycznie w ogóle angażować się w proces projektowania i tworzenia sklepu. Jego uwagi wymagają wyłącznie absolutnie kluczowe decyzje dotyczące akceptacji kosztów, projektu graficznego, funkcjonalności sklepu. Korzystając z usług wyspecjalizowanych firm lub konsultantów uzyskuje się również zniżki np. na serwer, oprogramowanie, pozycjonowanie czy prowizję od płatności elektronicznych. A co najważniejsze – konsultant zna cały proces tworzenia i promocji sklepu i jest w stanie doradzić najbardziej efektywne i perspektywiczne rozwiązania. Koszt tych usług jest bardzo różny – niemniej jednak poczynione oszczędności oraz zyski z uniknięcia błędów w przyszłości, całkowicie rekompensują te wydatki.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie Ile kosztuje założenie apteki internetowej nie jest jednoznaczna. Przyjęliśmy założenie, aby przedstawić przybliżone koszty otwarcia apteki internetowej umożliwiające posiadanie przyzwoitego oprogramowania, posiadającego atrakcyjny projekt graficzny i liczne funkcjonalności. Jak w przypadku każdej tego typu analizy znajdziemy wydatki, których łatwo uniknąć. Przestrzegam jednak przed oszczędzaniem na kosztach prawnych czy na kosztach oprogramowania. Czasem zaoszczędzone kilkaset złotych, zmienia się w kilka tysięcy wydatków w przyszłości.

750x150-Warsztat-strategiczno-szkoleniowy

82 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać