Ile kosztuje założenie apteki internetowej?

koszt_zalozenia_eaptekiPlanując otwarcie apteki internetowej, nieuchronnie pojawia się pytanie o koszty przedsięwzięcia. Odpowiedź jest trudna i niejednoznaczna, ponieważ ostatecznie to, ile kosztuje założenie apteki internetowej jest uzależnione od oczekiwań Klienta zarówno w zakresie oprogramowania strony (grafika, funkcjonalności), bazy produktów (zakup bądź stworzenie od podstaw) czy też stopnia samozaangażowania w projekt (prace samodzielne lub zatrudnienie specjalistów). Niemniej jednak postaram się przybliżyć orientacyjne koszty założenia e-apteki, dysponującej stosunkowo rozległą funkcjonalnością i pozwalającą na jej przyszłą rozbudowę. Zapraszam do lektury

Na koszty otwarcia apteki internetowej składają się:

Oprogramowanie i technologia

Oprogramowanie apteki internetowej (sklep internetowy) – uzależnione przede wszystkim od zaawansowania funkcjonalnego i wybranego modelu (oprogramowanie SaaS, Open Source czy dedykowane). W najczęściej stosowanym oprogramowaniu dedykowanym koszt przyzwoitej e-apteki powinien zamknąć się w kwocie 15 000 zł netto. Składa się na to zarówno projekt graficzny, prace programistyczne a także integracje (kurier, płatności) i zaimportowanie bazy danych. Cenę tą można znacząco obniżyć (nawet  o połowę), jednak odbywa się to kosztem funkcjonalności a w przyszłości skutkować może np.  wydłużeniem się czasu obsługi zamówienia.

Jeśli chodzi o koszty oprogramowania w modelu SaaS – do wyboru mamy albo tańsze wdrożenia (nawet około 6-8 tys zł), które jednak charakteryzują się gorszą obsługą posprzedażową, albo lepsze pod tym względem systemy, których koszt początkowy może nawet przekroczyć 20000 zł.

Rozważając wybór modelu oprogramowania, trzeba wziąć pod uwagę również koszty jego miesięcznego utrzymania. W przypadku modelu dedykowanego, teoretycznie możemy nie ponosić żadnych kosztów bieżącego utrzymania systemu (z wyjątkiem serwera opisanego poniżej). Faktury dla firmy programitycznej ograniczone będą wyłącznie do usuwania niezbędnych awarii i wdrażania koniecznych modyfikacji (wynikających np. ze zmian w prawie). W tej sytuacji roczny budżet nie powinien przekroczyć 1,5-2 tys. zł. Inaczej sprawa się ma z oprogramowaniem typu SaaS, gdzie obowiązkowo ponosimy miesięczny koszt utrzymania systemu, wynoszący co najmniej 250 zł a realnie około 700-800 zł netto. Trzeba jednak pamiętać, że w tej cenie mamy zarówno usuwanie usterek, jak również wprowadzanie zupełnie nowych funkcjonalności.

Serwer i domena – początkowo wystarczy serwer wirtualny, którego koszty zamkną się w 500 zł rocznie. Jeśli apteka w przyszłości będzie odwiedzana przez dużą grupę Klientów (od mniej więcej 100 000 miesięcznie), niezbędne będzie skorzystanie z serwera dedykowanego (koszt to kilkaset złotych miesięcznie). Koszt domeny jest marginalny i wynosi od 50 do 100 złotych rocznie.

Moduł KS-APW – jeśli apteka korzysta z oprogramowania KS-Apteka może wykupić moduł APW 45 (apteka internetowa), który znacząco ułatwia prowadzenie sprzedaży przez internet. Dzięki niemu można m.in. synchronizować ceny i dostępności produktów z magazynem czy automatycznie fakturować zamówienia. Koszt jednorazowy licencji na ten moduł to 2970 zł netto (+594 zł za asystę techniczną i aktualizację)

Redakcja i przygotowanie treści

Największym kosztem w tej grupie jest oczywiście baza produktów. Można ją zdobyć na 2 sposoby:

  • kupić – istnieją na rynku firmy, które sprzedają bazy produktów, w większości ze zdjęciami, część z opisami. Koszt takiej bazy rozpoczyna się od 2000 zł. Co oczywiste – im lepsze parametry bazy – np. rozdzielczość zdjęć – tym cena wyższa. Trzeba pamiętać, że jakość gotowych baz jest bardzo różna – te tanie najczęściej nie posiadają zbyt wielu produktów OTC i suplementów diety a jakość zdjęć i opisów pozostawia wiele do życzenia.
  • stworzyć – w tym celu należy zatrudnić osoby, które opiszą produkty i ściągną/wykonają zdjęcia. Koszt uzależniony jest od indywidualnych wymagań pracownika. Może zdarzyć się, że znajdziemy osobę, która wydajnie i w sposób poprawny przygotuje opis w cenie nawet 4-5 zł za produkt. Zlecenie tych prac na zewnątrz to koszt co najmniej 10 zł / produkt.  Koszty można ograniczyć, poprzez zwiększenie zakresu obowiązków aktualnych pracowników apteki, o ile oczywiście istnieje taka możliwość. Natomiast z punktu widzenia zarówno pacjentów jak i wyszukiwarki Google – unikalne i dobrej jakości opisy produktów są obecnie niezwykle istotne.

Przygotowanie tekstów informacyjnych – o firmie, warunki składania zamówienia, centrum pomocy itd. Zakładam, że apteka przygotowuje to we własnym zakresie. Jeśli chciałaby zlecić na zewnątrz – koszt wyniesie od 500 zł wzwyż

Koszty prawne

Warto wspomóc się prawnikiem w zakresie przygotowania regulaminu sklepu, warunków dokonywania zwrotów, reklamacji, polityki prywatności itp. Na rynku istnieją wyspecjalizowane kancelarie, które za powyższe dokumenty, rejestrację w GIODO + rok bezpłatnej opieki prawnej w razie zmiany przepisów nie oczekują więcej niż 1000 zł netto. Naszym zdaniem jest to koszt, który zdecydowanie warto ponieść, gdyż zyskamy bezpieczeństwo i unikniemy problemów w przyszłości

Logistyka i magazyn

Wyposażenie magazynu na start – nie mówię oczywiście o zakupie pakietów produktów a raczej o opakowaniach, taśmach do pakowania, wypełniaczach itp. Na początek warto zaopatrzyć się w kilka rozmiarów kartonów po kilkanaście sztuk. Po jakimś czasie będziemy dokładnie wiedzieć jakie wymiary są najpopularniejsze. Należy pamiętać, aby zaopatrzyć się również w niewielką ilość opakowań z tektury 5-warstwowej (grube i twarde kartony, mogące służyć do transportu ciężkich, szklanych butli). Koszty są niewielkie – dla startującej dopiero apteki internetowej wyniosą nie więcej niż 300-500 zł.

Doradztwo i konsulting

Na rynku istnieją firmy lub niezależni konsultanci, którzy świadczą kompleksowe usługi w zakresie wdrożenia oprogramowania sklepów internetowych. Dzięki ich pracy właściciel nie musi praktycznie w ogóle angażować się w proces projektowania i tworzenia sklepu. Jego uwagi wymagają wyłącznie absolutnie kluczowe decyzje dotyczące akceptacji kosztów, projektu graficznego, funkcjonalności sklepu. Korzystając z usług wyspecjalizowanych firm lub konsultantów uzyskuje się również zniżki np. na serwer, oprogramowanie, pozycjonowanie czy prowizję od płatności elektronicznych. A co najważniejsze – konsultant zna cały proces tworzenia i promocji sklepu i jest w stanie doradzić najbardziej efektywne i perspektywiczne rozwiązania. Koszt tych usług jest bardzo różny – niemniej jednak poczynione oszczędności oraz zyski z uniknięcia błędów w przyszłości, całkowicie rekompensują te wydatki.

 Podsumowanie

Przedstawione powyżej, przybliżone koszty otwarcia apteki internetowej umożliwiają posiadanie przyzwoitego, posiadającego atrakcyjny projekt graficzny i liczne funkcjonalności sklepu. Jak w przypadku każdej tego typu analizy znajdziemy wydatki, których łatwo uniknąć. Przestrzegam jednak przed oszczędzaniem na kosztach prawnych czy na kosztach oprogramowania. Czasem zaoszczędzone kilkaset złotych, zmienia się w kilka tysięcy wydatków w przyszłości.

750x150-Warsztat-strategiczno-szkoleniowy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się także spodobać