Dlaczego warto otworzyć aptekę internetową?

dlaczego warto otworzyć aptekę internetową

Intensywny rozwój e-handlu w Polsce, coraz większa liczba kupujących oraz powszechna dostępność Internetu powodują, że wielu aptekarzy zastanawia się nad otwarciem e-apteki. Jakie są powody i dlaczego warto otworzyć aptekę internetową? Jakie korzyści można osiągnąć prowadząc e-aptekę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zapraszam do lektury.

1. Możliwość sprzedaży pacjentom w całej Polsce i na całym świecie

Jedną z podstawowych barier rozwoju apteki tradycyjnej jest ograniczenie terytorialne. Apteka funkcjonuje w danym otoczeniu – na konkretnej ulicy, w centrum handlowym, przy przychodni i w związku z tym ma ograniczoną liczbę klientów. Apteka internetowa praktycznie nie ma tych ograniczeń – obsługuje zamówienia z całej Polski (również z miejsc, w których dostęp do apteki tradycyjnej – szczególnie dobrze zaopatrzonej – jest utrudniony). Oprócz Polski może wysyłać zamówienia do krajów Europejskich i na cały świat. Dodatkowy impuls rozwoju to nowe ośrodki emigracyjne, utworzone po wejściu Polski do UE. Wielka Brytania, Irlandia, Holandia czy Norwegia to kraje, w których Polacy chcą leczyć się i korzystać z produktów znanych z rodzimego rynku.

2. Dodatkowe źródło przychodów

Obsługując nawet kilka zamówień dziennie, apteka internetowa zwiększa przychody apteki tradycyjnej. O tym, dlaczego warto założyć aptekę internetową, powinni pomyśleć przede wszystkim przedsiębiorcy prowadzący stacjonarne apteki, w których personel nie jest w pełni zajęty przez cały dzień. Warto zastanowić się nad wykorzystaniem wolnych zasobów i zwiększeniem przychodów firmy. Niestety należy pamiętać, że apteka internetowa zwykle pracuje na niższych marżach, w związku z tym zyski mogą być mniejsze.

3. Możliwość zwiększenia obrotów i uzyskania lepszych cen w aptece stacjonarnej

Dzięki prowadzeniu apteki internetowej zwiększamy obroty z partnerami handlowymi – hurtowniami i dystrybutorami bezpośrednimi. Daje to możliwość uzyskiwania wyższych rabatów, kupowania atrakcyjniejszych pakietów i dostępu do lepszych promocji. To wszystko zwiększa konkurencyjność apteki tradycyjnej i buduje jej pozycję. Znane są przypadki sprzedawania przez Internet na znikomych marżach (lub nawet po kosztach), tylko po to, aby uzyskać dobrą cenę w aptece tradycyjnej. Mimo, że mam negatywne zdanie na temat takich praktyk, nie mogę zaprzeczyć, że strategia ta może przynosić wymierne korzyści.

4. Możliwość zbierania bazy pacjentów, przynoszącej długofalowe korzyści

Zakupy leków w aptece są często transakcjami powtarzalnymi (dermokosmetyki, witaminy). Jednak apteka tradycyjna rzadko ma możliwość regularnego i bezpośredniego komunikowania się z własnymi pacjentami. Prowadząc aptekę internetową mamy możliwość zbierania bazy adresów mailowych i telefonów naszych pacjentów, co pozwala na utrzymywanie z nimi stałego kontaktu oraz przesyłanie im ciekawych promocji, ofert specjalnych, nowości. Gromadzona informacja o historycznych zakupach pacjentów daje możliwość precyzyjnego targetowania przekazu reklamowego (np. do osób kupujących regularnie dermokosmetyki można wysyłać informację o nowościach i promocjach z tej kategorii). Tak zbierana baza z czasem staje się coraz większą wartością i generuje coraz większe korzyści.

Wedle aktualnych interpretacji przepisów (początek 2016 roku) e-mailing kierowany do własnej bazy pacjentów – o ile nie zawiera promocji (np. przekreślone ceny) – według przepisów nie jest reklamą. Dlatego apteki nadal wysyłają e-mailingi – głównie informacyjne i poradnikowe, które podtrzymują kontakt z pacjentem i utrwalają markę.

Interesuje Cię temat aptek internetowych? Sprawdź też inne artykuły z działu jak otworzyć aptekę.

5. Lepsza gospodarka magazynowa

Jednym z najistotniejszych zadań każdej apteki jest świadoma gospodarka magazynowa. Z jednej strony pojawia się kwestia utrzymania płynności finansowej (nie można dokonywać zakupów ponad swoje możliwości), a z drugiej – problem leków przeterminowanych. Prowadzenie apteki internetowej daje nowe możliwości w zakresie wyprzedaży części magazynu. Dysponując bazą stałych Klientów jesteśmy w stanie poinformować ich o aktualnej obniżce ceny (również z powodu upływających dat ważności).

Niejednokrotnie byłem świadkiem sprzedaży w ciągu 1 dnia zapasu magazynowego produktu, który zalegał kilkanaście miesięcy, a następnie znajdował swoich nabywców po znaczącym obniżeniu ceny. Wiele osób chętnie skorzysta z takiej propozycji (np. wówczas, gdy kończy im się zapas produktu, którego używają, a data ważności pozwala na bezpieczne stosowanie). W ten sposób ograniczamy straty apteki tradycyjnej i zyskujemy zadowolonych Klientów.

6. Możliwość uzyskania atrakcyjnych promocji, nieosiągalnych w tradycyjnej sprzedaży

Producenci coraz częściej przygotowują na potrzeby aptek internetowych dedykowane, niestandardowe oferty. Głównym czynnikiem jest tutaj pomysłowość samej apteki i przekonanie producenta, że w zamian za reklamę warto podjąć nieszablonowe działania. Producenci chętnie tworzą taką niestandardową promocję, ponieważ w zmian za to otrzymują reklamę swoich produktów w Internecie (np. jeśli apteka jest odwiedzana przez 50 000 użytkowników miesięcznie reklama zyskuje spory zasięg i szansę na dodatkową sprzedaż).

750x150-Warsztat-strategiczno-szkoleniowy

Artykuł ” Dlaczego warto otworzyć aptekę internetową” został opublikowany pierwotnie w 2011 roku i zaktualizowany w 2016.

0 Shares:
2 komentarze
  1. wygoda przede wszystkim i co za tym idzie oszczędność czasu, zwłaszcza kiedy jest się ciągle w rozjazdach…

  2. Super rozwiązanie! Łatwość, wygoda, większa dostępność.
    Zdecydowanie popieram takie działania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać