Jakie kategorie farmaceutyków sprzedają się w internecie?

pbi_logoBadanie PBI – „Raport o zdrowiu” opublikowane w marcu 2011 roku przynosi informację produktach z kategorii zdrowie i uroda, które są kupowane przez polskich internautów.

Z badania wynika, że najbardziej popularną kategorią produktów są witaminy i minerały, których zakup deklaruje 25% badanych. Na kolejnych miejscach są kosmetyki apteczne (23%), środki wspomagające odchudzanie (16%),  leki bez recepty (przeciwbólowe, niestrawność) – 14%, odżywki dla sportowców (13%), preparaty dla dzieci (10%),  oraz prezerwatywy i środki higieniczne (po 8% respondentów).Wyniki badania są praktycznie zbieżne z wcześniej publikowanymi danymi. Dziwi natomiast brak w zestawieniu środków na potencję, preparatów na włosy, skórę i paznokcie (być może zawierają się w kategorii witaminy i minerały) czy produktów na poprawę odporności.

Problem z kategoryzacją produktów

Jak zwykle w przypadku takiego badania problemem jest odpowiednia kategoryzacja produktów. Większość firm badawczych nie stosuje kategoryzacji ATC – jest zresztą zbyt szczegółowa. Jednak z punktu widzenia właścicieli aptek i firm farmaceutycznych pojęcie leki bez recepty jest bardzo szerokie i praktycznie niewiele mówi o rzeczywistym zainteresowaniu konkretną kategorią produktową.

Wskazówka dla zarządzających aptekami

W kontekście promocji apteki internetowej warto zauważyć, że aż 44% badanych nigdy nie kupowało produktów medycznych w internecie, co potwierdza, że rynek ma ogromne perspektywy wzrostu. Wyniki badania mogą przydać się osobom zarządzającym aptekami internetowymi. Warto pamiętać, że deklaracje osób kupujących produkty z danej kategorii wskazują procentowy udział ekspozycji w witrynie. Innymi słowy – jeśli 25 % internautów kupuje witaminy – produkty z tej kategorii powinny stanowić znaczną część ekspozycji aptecznych – strony głównej, kreacji reklamowych w obrębie witryny czy też komunikatów e-mailowych wysyłanych do Klientów. Natomiast znacznie mniej uwagi należy poświęcić produktom z kategorii mniej popularnych (np. nie wskazywanych w badaniach).  Dane powyższe powinny również posłużyć aptekom jako wskazówka do przygotowywania ciekawych promocji produktowych i działań edukacyjnych – szczególnie w kontekście zbliżającego się sezonu wiosennego, w którym rośnie sprzedaż zarówno witamin, jak również w szczególności produktów na odchudzanie.

Pełny raport PBI można pobrać ze strony http://pbi.org.pl/index.php/ida/86/

750x150-Szkolenia-dla-aptek-internetowych

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać