Zapadła decyzja w sprawie zakazu wysyłki leków OTC przez Paczkomaty

zakaz_sprzedazy_otc_przez_paczkomatyW październiku br. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję, w której zakazuje konkretnej aptece wysyłki produktów leczniczych z wykorzystaniem Paczkomatów. Zakaz ten nie dotyczy jednak ani suplementów diety ani kosmetyków. Czy ta decyzja pociągnie za sobą zmiany na rynku aptek internetowych?

Jak wynika z opublikowanego raportu (Formy i koszty dostawy w aptekach internetowych>>) jeszcze niedawno połowa spośród 20 topowych aptek internetowych w Polsce realizowała wysyłkę zamówień przez Paczkomaty, zarówno leków, jak i suplementów diety i kosmetyków. Jednak niedawna decyzja Głównego Inspektora Farmaceutycznego może znacznie zmniejszyć popularność korzystania z tej formy przesyłki.

Z dostępnych nam informacji wynika, że na wniosek Śląskiej Izby Aptekarskiej został rozpatrzony temat wysyłki produktów leczniczych za pomocą Paczkomatów przez aptekę ogólnodostępną, która realizuje wysyłki dla DOZ.pl. Decyzja w sprawie zakazu wysyłki leków OTC przez Paczkomaty zapadła najpierw w WIF-ie, a następnie została podtrzymana przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. GIF swoją decyzję argumentuje tym, że można dokonywać wysyłki produktów leczniczych w ramach wysyłkowej sprzedaży w warunkach, które zapewnią odpowiednią jakość tych produktów i bezpieczeństwo ich stosowania, w tym także ich transport w wydzielonych przestrzeniach środka transportu z zapewnieniem konkretnych warunków temperaturowych przewidzianych dla danego produktu leczniczego. Według wydanych decyzji przesyłka Paczkomatem nie spełnia tych warunków.

GIF wydał swoją decyzję w październiku 2016 roku i od tego czasu DOZ.pl powinien zaprzestać wysyłki produktów leczniczych przez Paczkomaty. I rzeczywiście, obecnie na stronie apteki nie można zamówić leków OTC przez Paczkomaty, a jedynie skorzystać z odbioru osobistego w jednej z aptek sieci. Można jednak skorzystać z opcji odbioru w Paczkomacie w przypadku zakupu suplementów diety lub kosmetyków.

W ślad za DOZ.pl poszło kilka innych aptek internetowych, które wycofały możliwość wysyłki produktów leczniczych przez Paczkomaty. Zakaz ten jednak nie dotyczy suplementów ani kosmetyków. Jeszcze do niedawna wysyłka leków OTC przy pomocy Paczkomatów była kwestią nie do końca wyjaśnioną, dlatego część aptek internetowych korzystała z tej formy wysyłki dla tej grupy farmaceutyków. Teraz kwestia ta została wyjaśniona i wiemy na pewno, że obecnie jest to niedozwolone.

Czy kolejne apteki wycofają się z wysyłki Paczkomatami? Czy uda im się logistycznie podzielić dostępność konkretnych form wysyłki w zależności od kategorii preparatów wchodzących w skład zamówienia? Najbliższa przyszłość pokaże, czy e-apteki w ogóle wycofają się z wysyłki Paczkomatami.

Decyzja i szczegółowe informacje są dostępne na stronie Śląskiej Izby Aptekarskiej (link>>)

Grafika Paczkomatu pochodzi ze strony www.inpost.pl

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać