Rynek aptek na allegro wart 30 mln rocznie?

monetysW ostatnich dniach na rynku pojawiło się bardzo ciekawe narzędzie do mierzenia aktywności, ilości wystawianych aukcji, stosowanych metod promocji oraz sprzedaży użytkowników wystawiających aukcje allegro.pl. Dzięki serwisowi alledrogo.pl udało się przygotować analizę sprzedaży aptek na allegro, która pomoże oszacować ten niezmierzony dotąd segment rynku. Być może jest za wcześnie, aby wysuwać daleko idące wnioski, ale pierwsze dane wskazują, że rynek ten może być wart blisko 30 mln złotych rocznie.

Problemy z oceną rynku sprzedaży na Allegro

W dotychczasowych analizach rynku e-aptek w internecie sprzedaż przez serwis allegro była zupełnie pomijana. Problematyczne było przede wszystkim uzyskanie poprawnych danych o ilości aptek wystawiających aukcje i wartości generowanej sprzedaży. Druga kwestia to specyfika rynku aptecznego – mimo, iż według niezależnych raportów allegro odpowiada za połowę (lub nawet więcej) rynku ecommerce w Polsce, w przypadku aptek dominują zdecydowanie sklepy internetowe. Podmioty sprzedające na allegro są bardzo rozproszone, często wystawiają zaledwie kilkanaście przedmiotów, zwykle w bardzo niskich cenach (wyprzedaże magazynu, produkty z krótką datą, specjalne, krótkie okazje itp.). Zupełnia inna sytuacja ma miejsce w segmencie aptek internetowych sprzedających poprzez sklepy internetowe – wiele z nich dysponuje silną marką, rozbudowaną ofertą i rzeszą wiernych Klientów. Grupa Allegro spróbowała zawalczyć zatem o rynek leków wprowadzając z początkiem roku możliwość zakładania w serwisie konta Apteka i po spełnieniu określonych warunków – sprzedaży leków OTC (dotychczas było to zabronione). Wynikiem tego jest zwiększone zainteresowanie aptek możliwością wystawiania aukcji, co musiało poskutkować wzrostem sprzedaży. Dlatego przygotowując analizy rynku nie można zapominać o segmencie aukcji, gdyż wszystko wskazuje na to, że jest to dynamicznie rosnący kanał sprzedaży.

Kryteria wyboru

Na podstawie uzyskanych z serwisu alledrogo.pl danych, analizie poddałem apteki internetowe wystawiające aukcje na allegro. Głównym kryterium wyboru były uzyskiwane przychody, których średnia miesięczna z drugiego kwartału 2011 roku nie mogła być niższa niż 10 000 zł. Dodatkowo każda z aptek musiała wykazać przychód we wszystkich miesiącach analizowanego okresu. Do próby zamierzałem włączyć również pierwszą 10 aptek internetowych (z rankingu sklepów, niezależnie od uzyskiwanych przychodów), jednak zdecydowana większość z nich praktycznie nie wystawia aukcji na allegro. Kryteria wyboru spełniło 30 firm, które zamierzam obserwować również w kolejnych miesiącach.

Rynek aptek na allegro

Jak zatem przedstawia się rynek sprzedaży aptek na allegro? Zdecydowanymi liderami są dwie firmy – zakopiańska Apteka Sabała (nick allegro: www_aptekazgor_p) oraz Apteka Centrum (nick allegro Apteka_Centrum) zlokalizowana w małopolskim Nowym Wiśniczu. Każda z nich generuje średni miesięczny obrót powyżej 350 tysięcy złotych. Apteki te wystawiają miesięcznie po kilkaset aukcji i dysponują ogromną liczbą pozytywnych komentarzy wystawionych przez użytkowników (Apteka_Centrum ma ich blisko 32 000, www_aptekazgor_p blisko 48 000) Utrzymując ciągłość sprzedaży w całym roku uzyskać mogą przychody porównywalne z dużymi aptekami prowadzącymi sklep internetowy – mniej więcej na poziomie 4 mln złotych. Kolejne 5 aptek uzyskuje przychody miesięczne powyżej 100 tysięcy złotych, co daje im miejsce w gronie średnich e-aptek. Średni przychód na aptekę sprzedającą na allegro wynosi nieco ponad 85 tysięcy złotych miesięcznie.

Analizując sprzedaż w poszczególnych miesiącach kwartału, najlepsze wyniki osiągnięto w maju, gdy całkowity przychód przekroczył 3 mln złotych (3 108 831 zł). Najgorszy wynik (prawdopodobnie ze względu na okres świąteczny) odnotowano w kwietniu i wynosił on niecałe 2 mln  złotych (1 910 840 zł). Z podstawie analizy całego kwartału wynika, że średni miesięczny obrót aptek na allegro wynosi ok. 2,6 mln złotych (2 579 608 zł).

Podsumowanie

Zdaję sobie sprawę, że na podstawie jednej analizy nie można szacować wielkości całego rynku sprzedaży aptek na allegro. Plusem opracowania są dokładne dane, duża próbka obejmująca wszystkie największe podmioty oraz fakt, że większość z tych aptek działa na allegro od długiego czasu (znaczna większość dysponuje kilkoma tysiącami pozytywnych komentarzy). Mimo, że analiza nie uwzględnia kilkunastu mniejszych podmiotów i opera się na wycinku roku można szacować, że sprzedaż aptek przez allegro wynosi około 30 mln złotych rocznie. Zakładając, że przez własne witryny sprzedaje się 150-200 mln złotych, allegro dokłada do tego rynku około 20 %. Jeśli takie wyniki utrzymają się do końca roku, będziemy w stanie odpowiedzieć zdecydowanie precyzyjniej, ile wynosi wartość całego rynku sprzedaży aptecznej w sieci, uwzględniając różne kanały sprzedaży.

0 Shares:
2 komentarze
  1. Grzesiek – jest dokładnie tak jak piszesz. GIF protestował przeciwko sprzedaży produktów zarejestrowanych jako leki bez recepty. Nie ma bowiem żadnych uprawnień do kontrolowania suplementów czy kosmetyków, których sprzedaż na allegro jest zupełnie legalna. A nauczony (GIF) wcześniejszymi, ciągnącymi się przez lata sprawami, zamiast walczyć z Allegro postraszył apteki i sprawa praktycznie umarła śmiercią naturalną. Obecnie ilość produktów ze statusem OTC wystawianych na allegro to margines.

  2. Z tego co widać na allegro to apteki sprzedają głównie kosmetyki i suplementy, czy sprzedaż tych preparatów nie łamie prawa? GIF bardzo protestował przeciwko działaniom aptek na allegro – czy dotyczyło to wyłącznie segmentu OTC?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać