Content marketing – legalna forma promocji apteki internetowej

Zakaz reklamy aptek znacznie ograniczył możliwość promowania swojej działalności. Istnieją jednak sposoby, by pokazać się na rynku i wyróżnić na tle konkurencji. Dlatego zaczynam cykl tekstów dotyczących legalnych, zgodnych z prawem form promocji e-apteki. Dzisiaj wprowadzenie w temat content marketingu.

 

Czym jest content marketing czyli opieka farmaceutyczna w wersji online

Content marketing (marketing treści) to zespół działań zmierzających do przygotowania, opublikowania i dotarcia do potencjalnego Klienta (pacjenta) za pomocą interesujących go treści. W rozumieniu e-marketingu treścią mogą być teksty eksperckie, obrazy (grafiki, infografiki), materiały video, porady specjalisty, wartościowe newslettery, ebooki i opracowania, rankingi a nawet forum dyskusyjne. W przypadku sklepów internetowych sprawa jest stosunkowo prosta – w przypadku apteki, należy pamiętać, aby przygotowywane materiały nie miały żadnych zachęt do zakupu produktu.

Marketing treści w praktyce aptecznej czyli doktor Google

Z racji kiepskiego dostępu do specjalistów, ale także wrodzonej zaradności Polacy leczą się sami. Pomaga w tym doktor Google, serwisy specjalistyczne, fora dyskusyjne. Badania pokazują, że ilość zapytań dotycząca problemów zdrowotnych stale rośnie. Podobnie – ilość serwisów medycznych. Apteka (także wersja internetowa) w swoich obowiązkach ma informować i edukować pacjenta, prowadzić doradztwo farmaceutyczne i działania w zakresie promocji zdrowia. Do tego celu idealnie nadaje się content marketing. Doświadczeni farmaceuci, dzieląc się wiedzą, ściągają na stronę apteki potencjalnych Klientów a apteka buduje swoją pozycję jako eksperta w zakresie zdrowia i urody. Publikowane w witrynie internetowej treści nie tylko indeksują się w Google, ale są udostępniane przez internautów, np. w mediach społecznościowych. A co istotne – jeśli nie zawierają zachęt do zakupu, są w pełni zgodne z obowiązującym prawem (nie mogą być traktowane jako reklama apteki).

Jak (i do czego) wykorzystać content marketing

Standardowo marketing treści wykorzystywany jest do:

 • zwiększania odwiedzalności witryny – poprzez publikację artykułów we własnej witrynie apteka indeksuje się w Google i ściąga na swoją stronę potencjalnych pacjentów
 • podnoszenia pozycji w wyszukiwarce Google – wartościowe artykuły mogą być opublikowane w serwisach medycznych wraz z linkiem do strony apteki. Dzięki temu (zupełnie legalnie i w zgodzie z wytycznymi Google) apteka podnosi swoją pozycję w wyszukiwarce. Do publikacji można wykorzystać takie serwisy jak np. nextcontent czy whitepress
 • budowania pozycji eksperta i działań PR – opatrzone odpowiednią adnotacją (najczęściej logotypem apteki) materiały – grafiki, teksty, filmy video – mogą być publikowane i udostępniane przez użytkowników. Wykorzystując marketing wirusowy, informacja o firmie rozprzestrzenia się w sieci.
 • budowania rozpoznawalności, świadomości marki i długofalowej wartości firmy

Content marketing – za i przeciw

Promocja w formie content marketingu to nie żadne nowoczesne odkrycie. Już w roku 2007 postawił na niego doz.pl. Jakie są tego efekty – każdy widzi. Dla przypomnienia, doz.pl to najchętniej odwiedzany polski portal o zdrowiu, wyprzedza m.in. medonet czy sieć abczdrowie.pl.

Atutem marketingu treści w przypadku aptek jest:

 • zgodność z prawem
 • długofalowe efekty
 • precyzyjne dotarcie do pacjentów, którzy szukają informacji (w tym leków) na daną dolegliwość i mają potrzebę ich zakupu
 • nienachalna i nieagresywna reklama

Problemy content marketingu to głównie:

 • brak szybkich efektów
 • stosunkowo wysokie koszty
 • konieczność dużego zaangażowania i przygotowanie merytoryczne

Trzeba pamiętać, że zrobiony niewłaściwie, marketing treści może być bardzo drogi i bardzo mało efektywny.

W kolejnych artykułach inspiracje jak i do czego wykorzystać marketing treści w aptece a także jak unikać podstawowych błędów w tym zakresie.

Apteki zainteresowane wdrożeniem skutecznej strategii content marketingowej zapraszam do kontaktu.

750x150-marketing-i-promocja

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać