Optymalizacja sklepu internetowego: Jak poprawnie przygotować meta tagi?

Title i description – te metatagi nie tylko dokładnie opisują zawartość podstrony w sklepie internetowym, ale co istotne – mają wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google’a. Często są decydującym elementem, który zachęci lub wręcz zniechęci Internautę do odwiedzenia naszej strony. Jak mądrze i poprawnie przygotować meta tagi do opisu produktu, kategorii lub artykułu?

Meta znaczniki (popularnie: meta tagi) to fragmenty kodu html, które opisują daną podstronę w twoim sklepie. Z metatagów korzystają m. in. roboty Google’a prezentując tytuł i opis Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Metatagi nie są zatem widoczne bezpośrednio na Twojej stronie, ale już są widoczne w wynikach wyszukiwania – zatem warto je uzupełniać. Najczęściej możesz je samodzielnie edytować w panelu zarządzania stroną (CMS). W przypadku stron internetowych mówimy o trzech kluczowych meta znacznikach:

  • Meta tytuł – meta tag title
  • Meta opis – meta tag description
  • Meta słowa kluczowe (meta tag keywords – niewidoczne w wynikach wyszukiwania i w chwili obecnej i już bez znaczenia z punktu widzenia SEO)

 

Wyszukiwarka Google, prezentując swoje wyniki wyszukiwania korzysta ze znaczników meta wyświetlając tytuły i opis stron, do których prowadzą odnośniki. Wynika z tego, że poprawnie przygotowane meta tagi są ważne i mogą spełniać dwa cele:

  • Wpływają na CTRy – jeśli tytuł i opis twojej (pod)strony będzie atrakcyjny dla użytkownika, jest większa szansa, że kliknie w wynik i sprawdzi ją, trafiając tym samym na Twoją stronę.
  • Pomagają robotom sklasyfikować czego dotyczy dana strona. Są zatem elementem, o który dbamy w ramach optymalizacji strony pod wyszukiwarki (SEO).

Podsumowując: meta tagi pokazują Internautom oraz robotom jakie ważne zagadnienia znajdują się na danej stronie. Warto zatem użyć fraz, które w jednoznaczny sposób wskażą czego dotyczy dana strona w Twoim sklepie.

W jaki sposób zadbać o meta tagi w sklepie internetowym?

Oprogramowanie sklepów internetowych w większości umożliwia samodzielną edycję meta tagów. Najczęściej w panelu administracyjnym sklepu znajdziesz odpowiednia pola, które odpowiadają za znaczniki meta na kluczowych stronach (strona główna, kategorie) oraz na kartach produktowych. Jeśli pracujesz nad kategoryzacją w sklepie  lub wprowadzasz nowe produkty do oferty postaraj się od razu w poprawny sposób uzupełnić meta tagi. Jeśli będziesz uzupełniał je na bieżąco podczas wprowadzania produktów do ofert, oszczędzisz czas i koszty na ich późniejszą, masową poprawę dla całości Twojej oferty.

Dlaczego meta znaczniki generowane automatycznie to najczęściej kiepska opcja?

W przypadku, gdy meta tagi nie będą uzupełnione, może zadziałać automat, który wygeneruje je automatycznie – co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. W takim przypadku tytuł (a czasem i opis) powstaje automatycznie z nazwy produktów, czasem jednak jest to zlepek nazw kategorii do których należy. Jeśli chodzi o meta description najczęściej nie jest uzupełniony i wtedy Google prezentuje po prostu fragment treści danej strony produktowej.

Poniżej przykład wyników wyszukiwania, gdzie meta tagi zostały wygenerowane automatycznie i nie powinny wyglądać w ten sposób w wynikach wyszukiwania:

Pierwszy z nich jest zdecydowanie za krótki oraz zawiera tekst dotyczący możliwości zmiany tego w obrębie oprogramowania – klient w żadnym wypadku nie powinien czegoś takiego zobaczyć. W drugim przypadku tytuł jest zbyt długi i przez to obcięty. Pojawia się wielokropek. Opis jest zaciągnięty z automatu, przez co pojawiają się informacje na temat opinii, anulowania pisania odpowiedzi, adresu email. Czy tego typu informacje mają zachęcić użytkownika by trafił na naszą stronę?

W jaki sposób sprawdzić metatagi w moim sklepie internetowym?

W prosty sposób może podejrzeć jakie meta tagi posiada dana podstrona w twoim sklepie. Może skorzystać, z dostępnych w sieci narzędzi np. ich listę znajdziesz tutaj: https://www.google.pl/search?q=meta+tags+viewer

Możesz też sprawdzić meta tagi bezpośrednio w kodzie strony korzystając ze skrótu klawiszowego ctrl+u szukając oznaczeń <title> i <meta name=”description”> w nagłówkowej części strony.

Jak poprawnie uzupełniać meta tagi w sklepie internetowym?

Jeśli publikujemy artykuł, wprowadzamy produkt do sklepu, wprowadzamy nową kategorię – zawsze warto OD RAZU uzupełnić poprawnie meta tagi, czyli:

  • title – maksymalnie 62 znaków – ale lepiej odrobinę mniej – około 55 znaków
  • description – optymalna długość to: wcześniej – 156 znaków, teraz już aż do 320 znaków
  • keywords – obecnie nie jest brane pod uwagę przez Google, więc nie uzupełniamy

Co powinniśmy umieścić w meta title?

Title to tytuł strony, który pokazywany jest w wynikach wyszukiwania i zaznaczony jest kolorem niebieskim. Title powinien być unikalny zarówno względem title innych stron obecnych w wynikach wyszukiwania, jak również w przypadku pozostałych stron naszego serwisu. Unikalność TITLE możemy w łatwy sposób osiągnąć dodając człon brandowy – np. nazwę naszego sklepu. W pierwszej części TITLE powinna znaleźć się nazwa danej strony z jakąś kluczową frazą. W przypadku gdy mówimy o karcie produktowej jest to np. Nazwa produktu | Nazwa naszego sklepu. TITLE dla kategorii możemy skonstruować w podobny sposób, np. Skóra atopowa – kosmetyki | NaszaDrogeria.pl.

 Jak uzupełnić meta description?

W description powinniśmy zawrzeć kluczowe frazy związane z naszą stroną, na która mają trafić użytkownicy. Meta description w jasny sposób powinnien informować użytkowników co znajdzie  na naszej stronie. Idealna sytuacja będzie wtedy, gdy oprócz tego uda nam się zawrzeć w description frazy, po których użytkownicy mogą poszukiwać naszej strony: np. produktu czy kategorii.

Czy metatagi wystarczą by zoptymalizować naszą stronę?

Należy pamiętać, że zawsze najważniejsza jest treść strony. Stąd też jeśli nie mamy odpowiednich fraz w treści, np. w opisie produktu, poprawnie przygotowane metatagi niekoniecznie mogą przynieść nam oczekiwane efekty. Metatagi powinny zawierać frazy kluczowe dla danej podstrony i zoptymalizowane pod zapytania użytkowników fraz.

Podsumowując, warto systematycznie uzupełniać meta tagi, ale robić to w przemyślany sposób. Optymalizacja title i description jest dobrym uzupełnieniem unikalnej i wartościowej treści zawartej na opisywanej stronie. W żadnym wypadku nie należy pozostawiać przypadkowi zawartości tych meta tagów. I sprawdzać regularnie, jak prezentują się podstrony naszego sklepu w wynikach wyszukiwania.

Pomożemy Ci zoptymalizować Twoją stronę – skontaktuj się>>

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać