TOP Trendy 2018 – relacja z wydarzenia

Kolejne spotkanie z cyklu „Śniadanie Marketingu i Sprzedaży” pod hasłem TOP Trendy 2018, zorganizowane przez Pharmaceutical Consulting odbyło się 13.04.2018 w Warszawie. Inspirująca, naukowa atmosfera budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego sprzyjała ciekawym dyskusjom, wymianie inspiracji i case study pomiędzy przedstawicielami branży farmaceutycznej. Na zaproszenie Tomasza Barałkiewicza, wziąłem udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym trendów na rynku e-aptek.

 

Gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego:

W pierwszej części wydarzenia wystąpił Artur Schab – Partner w Pharmaceutical Consulting, który przedstawił tytułowe TOP Trendy 2018, które można zauważyć na rynku sprzedaży farmaceutyków w Polsce. Wśród 13 zaprezentowanych zjawisk, poruszone zostały m.in. kwestie związane z dystrybucją (np. rozwój dystrybucji bezpośredniej, spadająca liczba aptek, coraz większa świadomość producentów w zakresie audytowania i monitorowania poszczególnych etapów dystrybucji), marketingiem i sprzedażą (liderzy wzrostów sprzedaży aptecznej, zmiany w strukturze sprzedaży produktów wydawanych bez recepty), a także zarządzaniem (coraz lepsze raportowanie i analizowanie danych przez uczestników rynku, precyzyjne zarządzanie cenami i asortymentem aptecznym).

Po wystąpieniu Artura miał miejsce panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk – sieci aptecznych, firm technologicznych wspierających rozwój sprzedaży, prawa oraz Internetu. Na zaproszenie Pharmaceutical Consulting przedstawiłem, moim zdaniem, najważniejsze trendy jakie obserwujemy na rynku e-commerce w roku 2018:

  • wzrost zainteresowania producentów rynkiem e-commerce – objawiający się m.in. coraz większą dbałością o obecność produktów w aptekach internetowych, ich profesjonalną prezentacją w aptekach internetowych (rich content, wzbogacone informacje produktowe), a także przeznaczanie dedykowanych budżetów marketingowych na działania reklamowe w witrynach e-aptek (e-advertising)
  • dynamiczny rozwój click&collect (zamów w Internecie, odbierz w aptece) – podwaliny pod ten niezwykle popularny w Polsce model zbudował Doz.pl i od początku jest jego niekwestionowanym liderem. Trudny do zbudowania dla sieci aptecznych, powinien być wykorzystany głównie przez hurtownie. Jednak do niedawna nic wielkiego się tu nie zdarzyło. aż do momentu wejścia apteline.pl (Neuca). Obecnie podobne projekty (choć na znacznie mniejszą skalę) prowadzą Hurtap (swiatleku.pl), Medicare-Galenica (allecco.pl), PGF (recepta.pl), a serwis rodzinazdrowia.pl (Farmacol) od dłuższego czasu funkcjonuje w sieci – na razie jako serwis treściowy – przygotowany, by uruchomić sprzedaż produktów
  • wchodzenie dużych graczy z retailu na rynek e-commerce – od dłuższego czasu mówiło się, że wielkie sieci apteczne będą zmuszone zaistnieć w Internecie – jednak nie było na to odpowiedniego momentu. 2 główne przyczyny: dynamiczny rozwój e-commerce oraz zakaz tworzenia nowych aptek spowodował, że na rynku pojawili się tacy gracze jak Dr Max, SuperPharm czy Dom Leków. W tym samym czasie redesign przeszła Cosmedica, a podwaliny pod działalność internetową (w związku z przejęciami przed wejściem AdA) stworzyła sieć aptek Zdrowit. W trakcie budowy jest również internetowa Apteka Wracam do Zdrowia.

W drugiej części wydarzenia prelekcję na temat category management w aptece poprowadził Tomasz Barałkiewicz. Bardzo praktyczne, poparte konkretnymi przykładami wystąpienie zakończyła dyskusja przedstawicieli aptek dotycząca implementowania tego trendu w praktyce.

Wiosenne „Śniadanie Marketingu i Sprzedaży 2018” było bardzo dobrze zorganizowanym wydarzeniem, pełnym inspirującej wiedzy i przykładów z rynku, popartych ogromną wiedzą prowadzących. Dziękuję Tomkowi Barałkiewiczowi za zaproszenie, panelistom za wspólną dyskusję, a także uczestnikom z wiele ciekawych rozmów i  wymianę doświadczeń.

0 Shares:
Może Ci się także spodobać