Czy konsolidacja na rynku aptek internetowych staje się faktem?

puzzlePo okresie intensywnego wzrostu ilości aptek internetowych w roku 2008, kolejne lata przyniosły stopniowy spadek dynamiki nowych podmiotów. Mimo wszystko rokrocznie powstało kilka-kilkanaście aptek internetowych. W ostatnich miesiącach miały jednak miejsce zjawiska, które sugerują konsolidację na rynku aptek internetowych. Czy jest ona nieuchronna? Jakich zmian możemy spodziewać się w drugim półroczu 2011 roku?

Zmiana operatora logistycznego

Pierwsze sygnały nadchodzącej konsolidacji miały miejsce jeszcze z końcem roku 2010. Na sprzedaż zostało wówczas wystawionych kilka aptek internetowych. Żadna z transakcji nie doszła jednak do skutku, natomiast obsługę logistyczną śląskiej apteki DrOlivia przejęła Grupa Kwiaty Polskie, operator jednej z największych aptek Tanie-Leczenie.pl. Pod koniec 1 kwartału bieżącego roku pojawiła się informacja o kolejnym wzmocnieniu grupy – tym razem dość niespodziewanym. Mianowicie przejęła ona logistykę aspirującej do największych e-aptek witryny Apteo.pl. Apteka ta, zarządzana przez znanego blogera i przedsiębiorcę internetowego Artura Kurasińskiego stawiała w swojej strategii promocyjnej głównie na media społeczne, blogi i dialog z użytkownikami. Czy nie wytrzymała ostrej konkurencji, czy też kooperacja z dużym podmiotem daje jej nowe możliwości rozwoju – trudno powiedzieć. Stawiam raczej na to drugie rozwiązanie.

Konsolidacja strategią rozwoju

Sygnały o nadchodzącej konsolidacji płyną również z największej, niezależnej apteki Domzdrowia.pl. Były one wyłącznie kwestią zapowiedzi aż do 1.06 br. gdy spółka w komunikacie giełdowym podała, że w dniu 31-05-2011 zawarła warunkową umowę kupna zorganizowanej części przedsiębiorstwa należącej do jednego z wiodących podmiotów na rynku sprzedaży produktów leczniczych za pośrednictwem internetu w Polsce. Według spółki termin zamknięcia umowy jest przewidywany na przełomie III i IV kwartału b.r. Domzdrowia.pl przyznaje jednocześnie, że konsolidacja jest istotnym elementem strategii spółki w celu zwiększenia przychodów oraz zysków z prowadzonej działalności.

Konsekwencją zawartej umowy będzie umocnienie się Domzdrowia.pl na pozycji lidera niezależnych e-aptek w Polsce i wzrost ilości użytkowników serwisu do 800-900 tysięcy unikalnych użytkowników. Wygrać powinni również Klienci, którzy zyskają szerszą ofertę i jeszcze lepsze ceny.

Czy  konsolidacja rynku stała się faktem?

Zapewne trend ten będzie się utrzymywał. Prowadzenie apteki internetowej na dużą skalę jest przedsięwzięciem kosztownym, wymagającym szerokiej wiedzy i doświadczenia. Współpraca z dużym podmiotem lub sprzedanie mu internetowej części biznesu może być zatem bardzo korzystne. Szczególne zyski z takiego połącznia powinny osiągnąć apteki niezależne, oparte na 1-5 aptekach tradycyjnych. Nie należy się bowiem spodziewać, aby w internet przestały inwestować hurtownie (Cefarm24.pl – Farmacol, Aptekizz.pl – Slawex, Apteka internetowa Allecco.pl – Medicare) czy duże lub średnie sieci aptek (wspomniana wyżej Grupa Kwiaty Polskie z apteką Tanie-Leczenie czy sieć aptek Ziko).

Którą aptekę internetową przejmie zatem Domzdrowia.pl? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie tym bardziej, że ani komunikat giełdowy, ani notka prasowa nie podaje tej informacji. Jeśli jednak jest to wiodący podmiot na rynku, można się spodziewać, że będzie to jedna z 10 największych polskich e-aptek. Która? Czas pokaże.

750x150-Szkolenia-dla-aptek-internetowych

0 Shares:
7 komentarzy
 1. Panowie – na podstawie komentarzy widać, że temat jest bardzo gorący. Odniosę się do dwóch powyższych. Wydaje się, że przejęta została internetowa część biznesu oparta raczej na niewielkiej grupie aptek tradycyjnych (lub nawet pojedynczej aptece). Sądzę, że dla spółki kluczowa jest pozycja w internecie a apteki tradycyjne mogą być zbędnym balastem (drogie do przejęcia i kosztowne w utrzymaniu). Zresztą DZ zawsze powtarzał, że zależy mu na internecie i tylko na tym się skupia. Odnośnie komentarza Łukasza – jeśli będą realne szanse na sprzedanie biznesu do inwestora branżowego to myślę, że MCI sypnie nieco groszem na kilka przejęć, aby wyjść z zyskiem z tej inwestycji. Myślę, że jesień wszystko zweryfikuje – przede wszystkim kto został przejęty i jakie będą następne fuzje. Bo może się również okazać, że z dużej chmury-mały deszcz.

 2. Witam,pierwszy komentarz 🙂
  Drodzy Państwo rozwijacie skrzydła nt. przejmowania przez DZ , proponuje przyjrzeć się tej firmie od strony finansowej, na wielkie przejęcia nie ma szans, ot co brak kasy.
  Również chylę czoło, świetny blog

  pozdrawiam serdecznie

 3. Dwóch graczy wg raportu Internet Standard 2010 jest przed DZ. Pytanie co jest dla DZ ważniejsze w biznesie – liczba wizyt czy obroty. Bo wg mnie w tym pierwszym są w czołówce (jeszcze) i przychody z reklam póki co podnoszą “morale zarządu”. Pytanie jak długo. Co do tego jaka apteka została “przejęta”? Stawiam na jakąś, która ma też kilka/naście/dziesiąt? aptek offline.
  Pozdrowienia – świetny blog! 🙂

 4. Dobry PR to podstawa 🙂 W tym akurat DZ zawsze szło dobrze. Zobaczymy jaki będzie dalszy ciąg – przede wszystkim kto został przejęty i jakie kolejne apteki będą przyłączane do grupy. Pozdrawiam

 5. Stwierdzenie faktycznie dziwne, ale jeśli chodzi o PR to DZ daje radę 😉 Panie Grzegorzu czekamy na kolejne wpisy. Bardzo wartościowy blog ekspercki.

 6. miśq – samo sformułowanie “lider aptek niezależnych” nie jest moje, pochodzi z wypowiedzi przedstawicieli spółki:) Nie można chyba kwestionować, że Domzdrowia ma największą odwiedzalność witryny oraz bazę Klientów spośród aptek nie należących do dużych (lub bardzo dużych) graczy. Co do sprzedaży – tu zapewne jest wiele do poprawienia a niezależne raporty sugerują, że DZ został pod tym względem wyprzedzony (przez co najmniej jeden, jeśli nie więcej podmiotów). Jak sytuacja będzie się dalej rozwijać – czas pokaże.

 7. jedna z czolowych aptek… moze doz.pl? 😉
  Przepraszam ale co to w ogole znaczy “lider niezaleznych aptek”? Apteka to apteka ale panowie, ktorzy polegli na rynku dalej chca nazywac sie najwiekszymi – trzeba bylo tylko sobie kategorie znalezc. Smieszne troche

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać