Prawie połowa polskich internautów interesuje się tematyką zdrowotną

Badanie Gemius_Infografika_Zdrowie


Badanie GemiusWyniki badań Megapanel PBI/Gemius z 2014 roku pokazują, że około 42% użytkowników Internetu w Polsce odwiedza strony związane z tematyką zdrowia i medycyny. Jakich informacji szukają? Kto najczęściej odwiedza strony aptek internetowych? I która e-apteka jest zdecydowanym liderem zakupów leków, suplementów i kosmetyków w polskim Internecie?

Wyniki badania Megapanel PBI/Gemius z sierpnia 2014 r. wskazują, że 9,11 mln polskich internautów odwiedza serwisy dotyczące zdrowia i medycyny. To ponad 40% wszystkich przebadanych użytkowników Internetu w Polsce. Podczas badania oszacowano popularność: serwisów o zdrowym trybie życia, tych z opisami chorób, dolegliwości, badań i leków, portali z danymi teleadresowymi i opiniami o lekarzach i placówkach medycznych, stron z fachową wiedzą medyczną oraz aptek internetowych.

Jakich informacji szukają polscy internauci?

Aż 7,46 mln Polaków i Polek (34% krajowych użytkowników Internetu) korzysta z portali, które promują zdrowy tryb życia i profilaktykę medyczną. Dość dużą popularnością cieszą się również serwisy prezentujące dane teleadresowe lekarzy i placówek opieki zdrowotnej. Takie strony w skali miesiąca przegląda 1,80 miliona osób, czyli 8% polskich internautów. Podobną popularnością cieszą się apteki internetowe. Odwiedza je 8% Polaków korzystających z sieci www.

Zgodnie z danymi Megapanel PBI/Gemius relatywnie dużą liczbę użytkowników (ok. 1,46 mln miesięcznie) mają też specjalistyczne serwisy dla pracowników służby zdrowia. Osoby nieposiadające fachowej wiedzy medycznej także poszukują informacji na temat chorób i dolegliwości. Liczbę takich internautów można szacować na 1,53 mln (7% badanej populacji). Polscy użytkownicy Internetu zdecydowanie najczęściej szukają informacji o schorzeniach kardiologicznych, ginekologicznych i neurologicznych.

W ramach swojej analizy eksperci Megapanel PBI/Gemius sprawdzili także, ilu Polaków jest zainteresowanych opisami leków lub badań. Okazuje się, że w sierpniu b.r. takich informacji poszukiwało około 800 000 rodaków (4% polskich internautów). Na uwagę zasługuje również popularność medycyny alternatywnej. Informacji o niekonwencjonalnych metodach leczenia szuka prawie 400 000 osób, czyli 2% Polaków korzystających z sieci www.

Po leki, suplementy i kosmetyki coraz częściej do apteki internetowej

Sierpniowe badanie Megapanel PBI/Gemius pozwoliło również na dokładne sprawdzenie rynku aptek internetowych. Wyniki analizy wskaźników real users wskazują, że jeden podmiot wyraźnie wyróżnia się pod kątem ilości użytkowników. Mowa o firmie prowadzącej portal Dbam o Zdrowie (Doz.pl.). Aptekę na tym serwisie w sierpniu bieżącego roku odwiedziło 1,43 mln realnych użytkowników. Na dwóch kolejnych miejscach uplasowały się apteki Cefarm24.pl (wynik: 0,16 mln) oraz Aptekagemini.pl (wynik: 0,15 mln).

Liczba polskich użytkowników aptek internetowych w ciągu ostatnich dwóch lat waha się w przedziale od 1,4 do 2 mln użytkowników miesięcznie. To dużo. Oznacza, że prawie 10% polskich internautów przynajmniej raz w miesiącu odwiedza stronę e-apteki. Rekordowa liczba ponad 2 mln użytkowników została osiągnięta w styczniu 2014 roku. Na strony aptek internetowych najczęściej zaglądają kobiety powyżej 25. roku życia, mieszkanki miast ze średnim lub wyższym wykształceniem.

Powyższe dane pozwalają wyciągnąć wniosek, że Polacy hołdują zasadzie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Aż 5 razy więcej użytkowników Internetu w Polsce stawia na profilaktykę – zagląda na strony poświęcone zapobieganiu schorzeniom i zdrowemu trybowi życia w porównaniu z osobami, które odwiedzają portale z informacjami na temat chorób i dolegliwości. Osoby zainteresowane zdrowiem i medycyną w sieci coraz większą uwagę zwracają także na miejsca i osoby, które dbają o ich zdrowie. Około 8% Internautów przegląda portale z opiniami o lekarzach i placówkach medycznych przed udaniem się na wizytę. Podobna sytuacja dotyczy badań diagnostycznych – coraz większa świadomość zdrowotna sprawia, że coraz więcej osób chce dowiedzieć się, na czym polega i jak przebiega konkretne badanie. A po uzyskaniu wyników – co one oznaczają dla nich stanu zdrowia.

Suma wszystkich podanych wyników liczbowych (ok. 15,25 mln) jest znacznie wyższa od łącznej liczby osób zainteresowanych zdrowiem (9,11 mln). To oznacza, że wielu polskich internautów w sierpniu b.r. odwiedziło więcej niż jeden serwis o tematyce zdrowotnej.

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać