Ranking Opineo 2019: 2 apteki internetowe w TOP5 najlepiej ocenianych sklepów

W rankingu Najlepiej Ocenionych Sklepów 2019 dwie e-apteki: AptekaGemini.pl i Apteka-Melissa.pl znalazły się w TOP5 najlepszych sklepów internetowych z całej Polski. Branża może stanowić wzór dla konkurencji.


Ranking najlepiej ocenionych sklepów internetowych serwisu Opineo.pl powstaje w niezmienionej formie już od 10 lat. W roku 2019, po raz pierwszy w historii apteka internetowa zajęła miejsce na podium biorąc pod uwagę klasyfikację wszystkich branż. Co więcej – druga e-apteka znalazła się tuż za podium. Co ten wynik oznacza dla branży? Zapraszamy do naszej interpretacji wyników.

Jak działa Opineo?

Opineo to niezależny serwis pozwalający Klientom sklepów podzielić się informacją o zakupach a nowym konsumentom – sprawdzić jakość usług świadczonych przez dany sklep. W ankiecie, która przychodzi do kupującego Opineo zadaje 4 pytania dotyczące:

 • szybkości realizacji zamówienia
 • poziomu obsługi Klienta
 • jakości zapakowania przesyłki
 • na ile prawdopodobne jest, że polecimy ten sklep swoim znajomym

Całoroczny ranking Opineo uwzględnia – oprócz wysokości średniej oceny ze wszystkich w/w parametrów również całkowitą ilość opinii jaką Klienci wystawili danemu sklepowi w całej jego historii. Promuje to poniekąd sklepy długo działające na rynku, z tym jednak zastrzeżeniem – że mimo skali biznesu utrzymują jakość usług.

Ranking 10 Najlepszych sklepów internetowych 2019

Serwis Opineo zbiera opinie użytkowników i na tej podstawie powstaje ranking TOP10 najlepiej ocenionych sklepów internetowych uwzględniający wszystkie kategorie. Niezależnie powstają listy najlepszych sklepów w poszczególnych kategoriach. Tegoroczne rankingi powstały na bazie oceny prawie 2 mln opinii użytkowników, które łącznie zostały wystawione dla 38 tys. e-sklepów:

Źródło: https://ranking.opineo.pl/ (22.10.2019)

Najistotniejszą informacją w tegorocznym raporcie jest fakt, że 2 apteki internetowe znalazły się w TOP10 najlepiej ocenionych e-sklepów, biorąc pod uwagę wszystkie kategorie. Na podium, zajmując 3 miejsce w Polsce jest Apteka Gemini, a tuż za podium – na miejscu 4 – Apteka Melissa.

Zajęcie tak wysokich miejsc nie byłoby możliwe bez spełnienia kilku warunków, które spełniają te witryny:

 • duże doświadczenie na rynku – obie apteki zaczynały przygodę z e-commerce ponad 10 lat temu
 • bardzo wysoka jakość świadczonych usług, którą potwierdzają Klienci w wyrażonych opiniach
 • utrzymanie wysokiej jakości usług mimo dynamicznego rozwoju biznesu, oferowania znacznie większejliczby produktów i realizacji coraz większej liczby transakcji
 • dbanie o opinię i reputację w internecie – począwszy od zachęcenia Klienta do pozostawienia opinii w Opineo poprzez aktywne rozwiązywanie spornych kwestii aż po uczciwe przyznanie się do błędu i pozytywne dla Klienta rozwiązanie.

Co ten wynik oznacza dla branży?

Jest co najmniej kilka wniosków, które można wyciągnąć z tego badania. Z mojego punktu widzenia najistotniejsze są:

 • Uwiarygodnienie e-aptek wśród nowych Klientów – ranking Opineo wysyła jednoznaczny sygnał do osób, które jeszcze nie kupowały leków przez internet. Nie powinni obawiać się zakupów w uznanych, legalnie działających e-aptekach. Dziesiątki tysięcy zadowolonych Klientów nie mogą się mylić.
 • Pozytywny sygnał dla urzędników Inspekcji Farmaceutycznej – nie jest tak, jak myśli część środowiska, że apteka internetowa to firma otwarta w garażu, sprzedająca sfałszowane leki i gipsową Viagrę. Pacjenci w internecie – szczególnie duże grono młodych matek – są niezwykle wyczuleni na wszelkie objawy nieuczciwości. Gdyby byli oszukiwani – nigdy nie wystawiliby tak wielu pozytywnych opinii.
 • Budowanie przewagi konkurencyjnej – e-apteki są jedną z najbardziej regulowanych branż w polskim e-commerce. W obliczu zakazu reklamy aptek postawienie na obsługę stałego Klienta znacząco zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia biznesu, a także docelowo – znacznie zmniejsza koszty jego prowadzenia.
 • Jasny sygnał dla konkurencji – chcecie się rozwijać, zmniejszyć swoją zależność od porównywarki cen i wyniszczającej wojny cenowej – zainwestujcie w jakość obsługi zamówień. Zadbajcie o stany magazynowe, paczki wysyłajcie niezwłocznie po złożonym i opłaconym zamówieniu, pakujcie dokładnie a w razie reklamacji – działajcie na korzyść Klienta.

Najlepsze e-sklepy w kategorii Artykuły medyczne

Tu też na podium znalazły się same apteki, z Apteką Gemini jako niekwestionowanym liderem:

Źródło: https://ranking.opineo.pl/ (22.10.2019)

Warto zwrócić uwagę na to, za co poszczególne apteki dostały najwięcej punktów w rankingu. Autorzy raportu podkreślają przede wszystkim jakość obsługi, szybkość realizacji zamówień i konkurencyjne ceny. Apteka Gemini wyróżnia się też liczbą przyrastających pozytywnych opinii, co znaczy, że apteka stale dba o wysoki poziom usług i zadowolenie klientów, którzy chętnie dzielą się swoją opinią.

Zwycięzcom gratulujemy i z radością obserwujemy ich sukcesy! :))

Pełny ranking dostępny jest tutaj

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać