Jak Internet wpływa na proces zakupowy w branży e-Zdrowie? Raport IAB.

raport_iab_miniWedług raportu IAB opublikowanego we wrześniu 2014 roku aż o 30% wzrosły wydatki na reklamę w Internecie w segmencie Zdrowie w 2013 roku w stosunku do poprzednich 12 miesięcy. To pokazuje, jak dynamiczny to rynek i jak duży kryje się w nim potencjał. 12% respondentów odpowiedziało, że całkowicie lub częściowo robi swoje zakupy farmaceutyków i artykułów medycznych w Internecie. Co ich skłania do zakupów i skąd czerpią wiedzę na temat produktów? Jakimi kanałami najlepiej do nich trafić?

Internet ma duży wpływ na decyzje zakupowe internautów – konsumenci coraz częściej wybierają ten kanał do nabycia leków, suplementów i artykułów medycznych. Często traktują Internet jako źródło wiedzy – zainspirowani informacją znalezioną w sieci, są bardziej skłonni do zakupów także w sklepach i aptekach stacjonarnych.

Kupujący przez Internet szukają przede wszystkim korzystnych cen, ale nie tylko – to dla nich także źródło szczegółowych informacji i opinii o produkcie, popartych poradą specjalisty. Przyczynia się do tego zwiększająca się liczba aptek internetowych, serwisów eksperckich, blogów tematycznych oraz platform gromadzących opinie kupujących, które nie tylko sprzedają produkty, ale też dostarczają szczegółowej porady i wiedzy eksperckiej. Internauci coraz bardziej świadomie korzystają z wiedzy o zdrowiu w Internecie – szukają wiarygodnych źródeł informacji, aby znaleźć produkty i usługi najlepiej dopasowane do swoich potrzeb. Coraz większą popularnością cieszy się także prezentacja marki w otoczeniu treści eksperckich.

Internet jako źródło wiedzy

Wśród ankietowanych ponad połowa (51%) odpowiedziała, że Internet jest dla nich źródłem wiedzy na temat lekarstw i artykułów medycznych. Porównywalne wyniki uzyskały dwie inne odpowiedzi: znajomi, rodzina (52%) oraz telewizja (50%); nieznacznie mniej osób czerpie informacje z reklamy (43%) oraz od ekspertów (41%).

IAB_Źródła wiedzy na temat kategorii

IAB zbadało także wiarygodność wymienionych źródeł wiedzy. I tak największym zaufaniem wśród badanych cieszą się treści eksperckie, potem kolejno: ulotki i foldery, bliscy i znajomi, a na 4. miejscu – Internet, przed prasą, radiem i TV.

IAB_Źródła wiedzy VS wiarygodność

Zwróćmy jeszcze uwagę, jak badani oceniają przydatność Internetu w procesie zakupowym. Na poniższym wykresie widać, że przede wszystkim szukają opinii i informacji, a także nowych produktów i usług. Z drugiej strony – stosunkowo niski odsetek wszystkich kupujących robi swoje zakupy przez Internet – ta forma nabywania produktów jest jeszcze dosyć mało popularna, choć intensywnie się to zmienia. W odniesieniu do innych branż – widać, że apteki internetowe mają jeszcze spory potencjał.

IAB_Przydatność Internetu

Powyższe wyniki pokazują, że Internet jest miejscem nie tylko dokonywania zakupów, ale także czerpania rzetelnej wiedzy o zdrowym trybie życia, farmaceutykach i produktach medycznych oraz dzielenia się opinią z innymi użytkownikami sieci. To ważna informacja z punktu widzenia producentów, dystrybutorów i reklamodawców, ponieważ pokazuje, jak duży potencjał ma kontekstowe przedstawianie marki w otoczeniu treści eksperckich (content marketing), promowanie jej na stronach produktowych oraz rekomendacje bliskich i znajomych osób (działania w social media).

Oceniając wiarygodność poszczególnych mediów, łatwo zauważyć, że Internet cieszy się większym zaufaniem odbiorców niż prasa, radio i telewizja. To cenna wskazówka, szczególnie dla firm farmaceutycznych, które powinny położyć znacznie większy nacisk na e-marketing. To ważna informacja jeszcze z jednego powodu – Internet jest istotnym źródłem wiarygodnych informacji, z którego internauci korzystają coraz częściej nie tylko w kontekście poszukiwania informacji, produktów i usług, ale także jest pomocny przy ostatecznym wyborze produktu i jego zakupie.

Jakie są źródła wiedzy o lekach w Internecie?

Raport pokazuje, skąd osoby korzystające z Internetu dowiadują się na temat leków i artykułów medycznych. Internauci czerpią ją przede wszystkim z wyszukiwarek internetowych (42%), z forów i grup dyskusyjnych (26%), ze stron www marek, usług i produktów (23%), ze specjalistycznych serwisów www (22%) oraz ze sklepów internetowych (19%).

IAB_Internetowe źródła wiedzy

Część internautów, którzy aktywnie poszukują w sieci materiałów na temat lekarstw i artykułów medycznych, działa pod wpływem wcześniejszego zetknięcia się z marką lub produktem: w rozmowach osobistych (57%) lub w TV (46%) lub dowiedziało się o produkcie podczas wcześniejszych wizyt w Internecie (41%).

Gdzie kryje się potencjał reklamowy?

Reklama w Internecie jest jednym z głównych źródeł wiedzy na temat produktów i usług dotyczących zdrowia. Wśród wszystkich typów reklam, z których uczestnicy badania dowiadywali się na temat leków i artykułów medycznych, najczęściej wymieniano wyskakujące okienka (25%), na drugim miejscu – reklamy w mailach (23%), a na trzecim – reklamy graficzne na stronach www (19%). Widać także, że coraz większą popularnością cieszą się także treści wideo oraz informacje czerpane z serwisów społecznościowych.

IAB_Reklama jako źródło wiedzy

Raport E-konsumenci – consumer journey online. Cz. I: Zdrowie (Lekarstwa, artykuły medyczne: usługi, produkty, dieta, zdrowie) został opublikowany we wrześniu 2014 roku. Zestawienie zostało opracowane przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska skupiający największe polskie portale internetowe, domy mediowe, sieci reklamowe i agencje interaktywne.

Pełny raport: http://iab.org.pl/wp-content/uploads/2014/09/IABPolska_CJO2014_leki.pdf

Grafika: flickr.com, autor: Anonymous account, creative common licence

750x150-Szkolenia-dla-aptek-internetowych

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać