Dlaczego warto budować dystrybucję w aptekach internetowych?

dystrybucja apteki internetoweRynek sprzedaży leków przez internet rozwija się szybciej, niż tradycyjny i wg. różnych szacunków wynosi od 100 do 250 mln złotych rocznie. Rośnie zainteresowanie zakupem leków, gdyż pokolenie bardzo aktywnych użytkowników sieci wchodzi w okres zwiększonego zapotrzebowania na nie. Rośnie również ilość aptek internetowych – obecnie jest ich około 150. Tych trendów raczej się nie zatrzyma. W dzisiejszych czasach trzeba być w internecie.

Z badania PBI (Raport o Zdrowiu, marzec 2011) wynika, że aż 88% internautów czerpie wiedzę medyczną z internetu. Najwięcej, bo aż 53% osób szuka w sieci informacji o lekach – ich działaniu, zastosowaniu oraz rezultatach.

Dowiedz się, jakie jest 10 powodów, dla których warto wprowadzić produkty do aptek internetowych>>

Jeszcze kilka lat temu wielu producentów nie chciało prezentować swoich produktów w witrynach aptek internetowych – nie udostępniali opisów, zdjęć oraz ulotek (podstawowych materiałów umożliwiających uzyskanie informacji i dokonanie transakcji). Dzisiaj sytuacja jest diametralnie inna – strony internetowe producentów polepszyły się, w wielu przypadkach aptekom udostępniane są opisy i zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Niemniej jednak kanał online nadal traktowany jest jako dodatek do podstawowej działalności. Dlaczego warto budować dystrybucję online – poniżej najważniejsze powody:

1)      Potencjał informacyjny

Największe apteki internetowe są odwiedzane miesięcznie przez kilkaset tysięcy unikalnych użytkowników. Żadna apteka tradycyjna nie jest w stanie osiągnąć takich wyników. Należy jednocześnie pamiętać, że apteki internetowe odwiedzają wyłącznie osoby zainteresowane zdrowiem, leczeniem i stosowanymi lekami. W aptekach internetowych szukają informacji o produkcie a także dokonują jego zakupu. Brak obecności w tych witrynach to stracona szansa na bardzo efektywną promocję.

2)      Ogólnopolska dostępność i możliwość sprzedaży

Wprowadzenie produktu do apteki internetowej powoduje, że może go zakupić pacjent z dowolnego miejsca w kraju – nie ma tutaj typowych dla apteka tradycyjnych ograniczeń terytorialnych. Zbudowanie ogólnopolskiej dystrybucji trwa zaledwie kilka dni (w najlepszym razie 48 godzin) i jest bardzo efektywne kosztowo. Jeśli pacjent (np. zachęcony reklamą w prasie) nie może nabyć produktu w aptece tradycyjnej rozpoczyna poszukiwania w internecie (aukcje, wyszukiwarka google, apteki internetowe) i bardzo często dokonuje tam zakupu. Zamykanie tej drogi obniża szanse na sprzedaż.

3)      PR

Umieszczenie produktu e-aptece to doskonałe działanie PRowe. Nowości są traktowane szczególnie w aptekach internetowych – umieszczane na stronie głównej, wysyłane w newsletterach do stałych Klientów, eksponowane na profilach facebook.com. Wszystkie te działania gwarantują dotarcie do setek tysięcy potencjalnych Klientów tuż po wprowadzeniu produktu na rynek.

4)      Zajęcie wysokich miejsc w wyszukiwarkach

Wyszukiwarki, jako główne źródło informacji medycznej są wskazywane przez  68% internautów. Tak więc pierwsza 10 wyników google niejednokrotnie decyduje o postrzeganiu produktu.  Apteki internetowe doskonale pozycjonują się w wyszukiwarce na nazwy leków i często osiągają lepsze pozycje niż witryny firmowe czy strony produktowe. Wypierają z najwyższych pozycji także fora, na których produkt może być krytykowany lub źle oceniony. Wejście pacjenta do apteki internetowej daje zatem pewność, że pacjent zapozna się z wiarygodną, profesjonalną informacją o leku a być może również dokona zakupu online.

5)      Budowanie relacji z Partnerami

Bieżące śledzenie nowości przez apteki internetowe jest czasochłonne, podobnie pozyskiwanie dobrej jakości opisów i zdjęć. Producent który dba o ofertę e-aptek spotyka się często z pozytywną reakcją zwrotną – ekspozycją produktu, specjalna promocja czy wysyłka w mailingu. Jeśli jednocześnie producent zadba o wartościowe materiały dla farmaceutów (odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania do produktu), może liczyć na telefoniczne lub mailowe rekomendacje swojego asortymentu.

6)      Efekt ROPO

Nie zawsze internauta szukający produktu w sieci dokonuje również zakupu przez internet. W branży farmaceutycznej szczególne znaczenie ma tzw. efekt ROPO (Research Online Purchase Offline – znajdź w sieci, kup w handlu tradycyjnym). Pacjenci poszukują wartościowych dla siebie informacji. Opis, dobrej jakości zdjęcie, charakterystyka, ulotka do produktu, pytania i odpowiedzi farmaceuty, porady, opinie Klientów – to wszystko składa się na podjęcie decyzji zakupowej. Często znaleziony w sieci produkt jest kupowany offline. Wprowadzenie  produktu do wielu e-aptek zwiększa szanse na to, że pacjent znajdzie odpowiednią i wiarygodną informację, która przekona go do zakupu.

7)      Dotarcie do aptek tradycyjnych

Apteki internetowe są oparte o  tradycyjne placówki. Najczęściej są to bardzo dynamiczne, nowoczesne przedsiębiorstwa generujące spore obroty,  bardzo często małe lub średnie sieci. Apteka online jest bardzo mocno powiązana z tradycyjną. Personel fachowy musi być doskonale poinformowany o aktualnej ofercie, gdyż pacjenci pytają o produkty (telefonicznie i mailowo). Farmaceuci koordynują lub wręcz pakują towar a także opisują produkty i odpowiadają na pytania dotyczące działania i stosowania danego leku. Tak więc wprowadzenie produktu do jednej apteki internetowej powoduje, że zapoznaje się z nim personel fachowy nawet kilkunastu aptek tradycyjnych.

Budowanie dystrybucji w aptekach internetowych znacząco różni się od dystrybucji tradycyjnej. Wymagane są inne materiały oraz nieco inne podejście do tematu. Na szczęście rzeczywistość zmierza ku lepszemu, co mam nadzieję odzwierciedli się zyskami obu stron – aptek i producentów.

 

 Producentów zainteresowanych współpracą z aptekami internetowymi i budowaniem nowoczesnych kanałów sprzedaży zapraszam do współpracy. FreshPharma to nowoczesna agencja e-marketingowa świadcząca usługi m.in w zakresie wprowadzania produktów do e-aptek, aktualizacji opisów, zdjęć, ekspozycją produktów w aptekach internetowych i kampanii e-marketingowych

Zapraszam na stronę www.freshpharma.pl

750x150-marketing-i-promocja

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się także spodobać