Informacja o platformie ODR – nowy obowiązek informacyjny dla e-aptek

platforma_odr15 lutego ruszyła platforma ODR (ang. Online Dispute Resolution) – unijna platforma internetowa umożliwiająca rozwiązywanie sporów konsumenckich drogą elektroniczną. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem (524/2013) wszystkie sklepy internetowe (w tym także apteki internetowe) już od 9 stycznia 2016 roku mają obowiązek informowania swoich klientów o możliwości skorzystania z platformy ODR. Jak to zrobić? Gdzie umieścić informację i link do platformy?

Platforma ODR to nowa inicjatywa Komisji Europejskiej, która ma ułatwić rozstrzyganie sporów konsumenckich przy transakcjach zawieranych przez Internet na terenie całej Unii Europejskiej. Zgodnie z zamysłem KE ma to być nie tylko wiarygodne źródło informacji o pozasądowym rozstrzyganiu sporów, ale przede wszystkim ma umożliwić konsumentom bezpośrednie złożenie skargi na niezgodną z prawem działalność przedsiębiorców, związaną z zawieraniem umów drogą elektroniczną. W praktyce, aby skorzystać z tej drogi rozstrzygania sporów, należy wypełnić formularz na stronie platformy (formularze mają być dostępne we wszystkich urzędowych językach UE). Platforma w pełnej wersji ruszyła 15 lutego br.

Od kiedy?

Dnia 9 stycznia 2016 roku weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) o numerze 524/2013 z 21 maja 2013 r. w sprawie ODR w sporach konsumenckich. Nakłada ono na przedsiębiorców zajmujących się e-handlem obowiązek informowania na stronach internetowych o uruchomionej platformie ORD oraz o pozasądowej możliwości rozwiązywania sporów konsumenckich. Nowy obowiązek informacyjny obejmuje wszystkich przedsiębiorców mających siedzibę w Unii Europejskiej, którzy sprzedają towary i usługi konsumentom w granicach UE. Obejmuje to także transakcje transgraniczne.

Gdzie zamieścić informacje o ODR?

Rozporządzenie wskazuje, że informacja o ODR powinna być łatwo dostępna na stronie internetowej e-sklepu, nie precyzuje jednak, gdzie dokładnie powinna się znaleźć. Dotychczasowa praktyka pokazuje, że nowy obowiązek informacyjny można wypełnić na dwa sposoby. Pierwszy to zamieszczenie odpowiednich zapisów i linku do platformy w regulaminie e-apteki (w sytuacji, gdy jest on zamieszczony na stronie e-sklepu, a nie w pdf do pobrania), drugi to stworzenie nowej zakładki lub podstrony apteki internetowej ze wskazanymi informacjami o ODR. Inną opcją jest umieszczenie jej w zakładce (lub podstronie) podającej informacje o sposobach reklamacji lub możliwości odstąpienia od umowy.

Aby spełnić obowiązek informacyjny, należy w odpowiednich miejscach dodać zapis o platformie ODR oraz link do niej. W zapisie należy poinformować konsumenta o możliwości skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania sporów i reklamacji. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania, konsument powinien wypełnić formularz na stronie unijnej platformy ODR, która dostępna jest pod adresem: https://webgate.ec.europa.eu/odr.

Grafika pochodzi ze strony platformy ODR w języku polskim (link>>)

Ważne! Aktualizacja z 10 stycznia 2017 r.

Weszła w życie polska ustawa dostosowująca krajowe prawo do unijnych wytycznych w sprawie pozasądowego rozstrzygania sporów konsumenckich. Pojawiły się nowe obowiązki informacyjne dla sklepów internetowych (w tym e-aptek). Więcej o nowych obowiązkach prawnych piszemy w tekście:

Platforma ODR – nowe obowiązki informacyjne dla aptek internetowych wchodzą w życie 10 stycznia 2017 r.>>

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać