Zanim założysz aptekę internetową – 4 podstawowe pytania

W maju 2008 roku Ministerstwo Zdrowia dopuściło wysyłkową sprzedaż produktów leczniczych wydawanych bez recepty. Na rynku aptek zapanowała euforia – nowe podmioty zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu. Miesięcznie otwierało się nawet po kilka aptek. W późniejszych latach trend ten znacznie wyhamował – między innymi ze względu na znaczne nasycenie rynku, silną konkurencję, a także nowe przepisy prawne – w szczególności zakaz reklamy aptek. Niemniej jednak obecnie wiele aptek tradycyjnych zastanawia się nad założeniem internetowej placówki. Zanim otworzysz aptekę internetową, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań.

1) Jakie cele chcesz zrealizować dzięki obecności w sieci?

Większość osób odpowie – zwiększyć sprzedaż. To jasne. Ale tu pojawia się pytanie – o ile? Warto mieć ambitne, ale realistyczne założenia. Jeśli określisz, że zamierzasz od razu sprzedawać za co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie (myśląc: „przecież wystarczy postawić witrynę i ludzie od razu zaczną kupować”) – możesz się mocno rozczarować. Jeśli natomiast starasz się  realnie oszacować przychody, oraz zaplanujesz odpowiednią promocję witryny – masz szansę na sukces

Zastanów się również nad innymi korzyściami z obecności w sieci:

  • stworzenie przewagi konkurencyjnej na rynku lokalnym (w modelu „kup przez internet – odbierz w aptece”)
  • zgromadzenie bazy lojalnych Klientów, którzy będą powtarzać zakupy i generować obroty w dłuższym czasie
  • łatwiejsza komunikacja z Klientami – otrzymywanie feedbacku pozwalającego planować rozwój firmy i wprowadzać ulepszenia
  • uzyskanie dodatkowych przychodów ze sprzedaży reklam produktów w swojej witrynie

2) Jakie przewagi konkurencyjne zamierzasz eksponować?

Większość aptekarzy odpowiada – mamy niskie ceny. Moim zdaniem jest to podstawowy błąd, który spowodował, że wojna cenowa z detalu przeniosła się również do Internetu. Poza tym Klient kierujący się wyłącznie ceną nie jest Klientem lojalnym. Jeśli działasz wyłącznie lokalnie – są mniejsze szanse, aby blisko pojawił się duży gracz, który będzie miał znacznie niższe ceny. Wchodząc do Internetu narażasz się na konkurowanie ze znacznie większymi od siebie podmiotami z całej Polski.

Zastanów się zatem nad innymi przewagami konkurencyjnymi:

  • specjalizacja asortymentowa – np. wybrana kategoria produktów o doskonałej dostępności lub sprzedawana w niskich cenach
  • błyskawiczna dostawa lub niski próg darmowej dostawy
  • odbiory osobiste w sieci aptek tradycyjnych (apteka internetowa jako dodatkowa przewaga na rynku lokalnym)
  • poradnictwo farmaceutyczne i uczynienie przewagi konkurencyjnej z wiedzy zespołu farmaceutów

3) Jak jesteś przygotowany do prowadzenia apteki internetowej – lokal, personel, logistyka, obsług klienta?

Prowadzenie sprzedaży wysyłkowej wymaga adaptacji lokalu, przygotowania personelu oraz opracowania zasad logistycznych. W aptece będzie musiało powstać dodatkowe pomieszczenie służące pakowaniu paczek. Należy wprowadzić dodatkowe procedury nie tylko w zakresie pakowania towaru, ale również jego zamawiania, odpowiadania na maile i telefony Klientów, rozpatrywania reklamacji i zwrotów towarów, problemów Klientów z dokonaniem płatności, z niedoręczeniem lub niewłaściwym doręczeniem (np. rozbicie butelek z lekami) paczek itd. Na początku problemy te są znikome, jednak przy większej skali działania (od kilkudziesięciu paczek dziennie) wymaga to dedykowanych osób do obsługi zamówień z Internetu.

4) Jak zamierzasz promować aptekę internetową?

Większość osób otwierających aptekę internetową widzi finisz swoich działań w momencie uruchomienia sklepu. W tym dniu kilka tygodni mozolnej pracy ma odzwierciedlenie na nowo odpalonej witrynie. Jednakże naszym zdaniem jest to mniej więcej 20% sukcesu. Tego dnia wiele aptek internetowych zostaje skazana na porażkę, ponieważ właściciele nie mają jasnej (a czasem żadnej) wizji jej promocji.

Należy pamiętać, że w tradycyjnym handlu największe znaczenie ma lokalizacja – niemniej jednak nawet jeśli masz mało atrakcyjne miejsce, piersi pacjenci pojawią się – mogą to być nawet zwykli przechodnie. W internecie lokalizacja nie obowiązuje – pacjenci nie chodzą od sklepu do sklepu, nie przechodzą przypadkiem. Jeśli nie promujesz witryny – nie realizujesz zamówień. Niestety, wejście w życie tzw. ustawy refundacyjnej znacznie ograniczyło możliwości promocji e-apteki, a co za tym idzie – zmniejszyło szanse powodzenia wielu projektów.

Interesuje Ciebie temat aptek internetowych? Sprawdź też inne artykuły z działu jak założyć aptekę internetową.

Podsumowanie

Jeśli nie jesteś w stanie odpowiedzieć na powyższe pytania – odłóż decyzję o otwarciu apteki internetowej na przyszłość i dokładnie przemyśl całą sprawę. Na rynku jest wiele przypadków aptek, które były otwierane jako jedne z pierwszych, a dzisiaj praktycznie nie funkcjonują. Jest również wiele skutecznych witryn, które wchodziły na rynek niedawno (2-3 lata temu), a dzisiaj są w TOP 10 aptek internetowych w Polsce.

750x150-Warsztat-strategiczno-szkoleniowy

Grafika: Chris Potter, flickr.com, creative commons licence

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać