Które firmy farmaceutyczne inwestują najwięcej w reklamę internetową?

wydatkiOpublikowany w marcu 2011 raport dotyczący rynku reklamy online AdStandard 2011 zawiera m.in. bardzo interesujące opracowanie na temat największych reklamodawców  w internecie z branży farmaceutycznej. Co wynika z tego raportu, jakie są perspektywy rynku i które firmy farmaceutyczne inwestują najwięcej w kampanie internetowe? Zapraszam do lektury

Zestawienie opublikowane w AdStandard jest jedynie orientacyjne. Dotyczy wyłącznie kampanii display (bannery), przeprowadzonych w 2010 roku. Badaniem jest objęta większość portali oraz sieci horyzontalnych, grupujących największe witryny w Polsce. Nie obejmuje ono jednak inwestycji i aktywności w zakresie marketingu w wyszukiwarkach, e-mail marketingu czy kampanii w sieciach społecznych.

Podobnie jak w mediach tradycyjnych, reklamą leków w internecie rządzi sezonowość. W okresie jesienno-zimowym emitowane są reklamy produktów na przeziębienie, ból gardła, katar itp. Wiosną pojawiają się produkty wyszczuplające, latem – produkty na grzybicę, biegunkę czy kosmetyki do opalania.

Niestety w odniesieniu do internetu w stosunku do mediów tradycyjnych (prasa, radio, TV) obserwujemy  wyraźną dysproporcję jeśli chodzi o wydatki reklamowe. Branża farmaceutyczna zajmuje w sieci dopiero 14 miejsce, ustępując nie tylko takim potentatom jak finanse, telekomunikacja czy motoryzacja, ale również branży turystycznej, napojów i alkoholi oraz kategorii dom-hobby-ogród. Widać wyraźnie, że marketerzy w branży zdecydowanie wyżej cenią np. radio (Aflofarm był na I miejscu w zakresie wydatków w 2010 roku), prasę czy telewizję.

Co ciekawe, największą procentową ilość odsłon kampanii produkty farmaceutyczne odnotowały w miesiącach letnich (czerwiec-lipiec-sierpień). Drugim aktywnym okresem promocji branży były miesiące zimowe – listopad oraz grudzień. Wyniki te są wynikiem ogromnej kampanii promocyjnej produktu Panthenol (firmy Bausch&Lomb) w miesiącach letnich.

Największe wydatki na reklamę w internecie generują koncerny: US Pharmacia, Polpharma oraz niespodziewanie firma Bausch&Lomb (wspomniana wcześniej kampania reklamowa Panthenolu w okresie wakacyjnym). W zestawieniu wspomniano również firmy Jelfa (Sanitas) oraz Adamed.

reklamodawcy_farmacja

Na podstawie raportu i własnych obserwacji wynika, iż branża farmaceutyczna inwestuje głównie w pakiety zasięgowe w witrynach charakteryzujących się dużą odwiedzalnością. Funkcjonuje dość prosty mechanizm – jak najszersze dotarcie do pacjentów przy jak najniższej cenie za 1000 odsłon. Potwierdza to ranking najpopularniejszych witryn internetowych, w których znalazł się m.in. mocno przeładowany reklamami Biomedical.pl oraz przychodnia.pl. Obserwując działania niektórych reklamodawców widać, że w internecie powielany jest model kupowania mediów tradycyjnych – największy portal internetowy, kampanie zasięgowe w zasadzie bez targetowania z dużą ilością odsłon, najlepiej z kampanią na stronie głównej, koncentracja środków w obrębie jednego podmiotu celem uzyskania najlepszych warunków rabatowych. Tym działaniom nieco brak finezji, głębszego zrozumienia problematyki reklamy w sieci, o skuteczności nie wspominając.

Najnowsze badanie AdReport (kwiecień 2011) wykazuje, że w stosunku do 2010 roku zmienia się niewiele. Czy tak będzie do końca roku? Czy na rynek reklamy online wejdą nowi gracze? Czas pokaże.

adstandardPełny raport Adstandard 2011 – POBIERZ

_________________________________________________________________________________________________

adreport_logo.jpg

Raporty AdReport znajdziesz na www.adreport.pl

750x150-marketing-i-promocja

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ci się także spodobać