Ekologiczne pakowanie zamówień w aptece internetowej – szansa na prestiż czy konieczność?

pakowanie-zero-waste-esklep

Ekologia to coś więcej niż chwilowa moda. Świadomość konsumentów dotycząca ochrony środowiska ciągle rośnie. Nic więc dziwnego, że firmy coraz częściej decydują się na wprowadzenie ekologicznych opakowań. Warto wyróżnić się tym już teraz, zanim stanie się to powszechną praktyką.

CRS a ekologia

Priorytetem dla coraz większej rzeszy przedsiębiorców nie jest już jedynie osiąganie wysokich zysków, ale też stałe dostosowywanie się do potrzeb i oczekiwań Klientów. A te, ostatnimi czasy coraz bardziej nakierowywane są na dbałość o środowisko naturalne i po prostu życie „eko”. Jednocześnie, trudno mówić o społecznej odpowiedzialności biznesu bez ujęcia jej w kontekście ochrony środowiska.

Aby podążać za trendami i sprostać oczekiwaniom świadomych, dbających o naturę konsumentów, warto już teraz zastanowić się jak wprowadzić ekologiczne i zrównoważone pakowanie zamówień w aptece internetowej, a także w jaki sposób komunikować to Klientom.

Społeczną odpowiedzialność biznesu w kontekście ekologii można rozpatrywać jako:

  • zmniejszenie ilości użytych do pakowania surowców,
  • ponowne wykorzystanie raz wytworzonych produktów,
  • stosowanie takich surowców, które można poddać recyklingowi.

Ekologiczne opakowania w praktyce

Opakowania powinny być nie tylko ekologiczne, ale również tak przygotowane, aby zapewnić bezpieczny transport produktów do Klienta. Nie należy przy tym pomijać estetyki pakowania. Jak zatem pakować zamówienia w aptece internetowej, aby było ekologicznie, bezpiecznie i do tego praktycznie?

Opakowanie

Kartonowe opakowania mają liczne zalety. Nadają się do recyklingu, ulegają biodegradacji, są szeroko dostępne, dobrze zabezpieczają nawet ciężkie produkty, a do tego są wygodne przy transporcie. Kartony można kupić albo starać się pozyskać z drugiej ręki. Być może lokalne firmy albo sami dostawcy mają na zbyciu większe ilości kartonów, które regularnie można będzie od nich nabywać.

Możliwy jest również zakup kartonowych opakowań od firm, które specjalizują się w produkcji takich materiałów dla przemysłu e-commerce. Do zapakowania kilku tekturowych opakowań produktów dobrze sprawdzają się owijki tekturowe. Towar jest odpowiednio zabezpieczony i chroniony przed uszkodzeniem. Mając na uwadze ekologiczne podejście, należy starać się wybierać jak najmniejsze rozmiary opakowania, odpowiednie do gabarytów wysyłanych produktów.

Przy pakowaniu butelek można wykorzystać specjalne wkładki, wykonane z kilkuwarstwowej tektury falistej, które zabezpieczą szkło przed uszkodzeniem. Aby dodatkowo zwiększyć stabilność paczki, można ją wyposażyć w strefy zgniotu np. za pomocą tekturowych kątowników. Ewentualne uszkodzenia przyjmą one na siebie, bez naruszenia transportowanych produktów.

Ekologiczne opakowanie niejako wymusza rezygnację ze stosowania tradycyjnej taśmy klejącej. Alternatywą jest papierowa taśma klejąca. Dobrze zabezpiecza paczkę i z założenia jest ekologiczna (wybierajac należy patrzeć dokładnie na opis produktu, czy nadaje się do recyklingu).

ekologiczne-pakowanie-apteka-internetowa

Wypełnienie kartonu

Decydując się na ekologiczne pakowanie, należy zastanowić się, czym wypełnić karton, aby było ekologicznie, a zarazem bezpiecznie dla transportowanego towaru. W ekonomicznej wersji można użyć pogniecionego, pociętego kartonu.

Inną możliwością są papierowe wypełniacze, najczęściej w formie rozwijanych od środka rolek. Są wygodne w użyciu i umożliwiają szybkie wypełnienie paczki. Innym rozwiązaniem, które może spełniać rolę zarówno wypełniacza wolnej przestrzeni, jak i przekładki rozdzielającej, jest tektura o strukturze plastra miodu. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na uszkodzenia i dużą wytrzymałością. Może więc z powodzeniem być wykorzystywana do transportu podatnych na uszkodzenia produktów.

Kolejnym rodzajem wypełnienia ekologicznego są chrupki skrobiowe, które ulegają biodegradacji. Można wykorzystać je do zapełnienia przestrzeni paczek o różnych kształtach i wymiarach. Są niedrogie, a do tego lekkie i wytrzymałe. Ich minusem jest jednak zajmowanie sporej przestrzeni w magazynie.

Ekologicznym, lecz niepraktycznym rozwiązaniem jest użycie wełny drzewnej. Przy korzystaniu z niej łatwo o nieporządek. Powszechnie stosowana folia bąbelkowa, mimo wielu zalet, jest produktem zdecydowanie nieekologicznym.

Faktura elektroniczna

Faktura papierowa to niepotrzebne zużycie papieru, a także większe koszty dla przedsiębiorcy. Coraz więcej firm przechodzi na bardziej ekonomiczną formę fakturowania. Faktura elektroniczna jest bardziej przyjazna środowisku. Wpływa na oszczędność energii, ograniczenie emisji CO2 i ochronę środowiska naturalnego.

Ekologiczne opakowania – budowanie zaufania Klientów

Ekologiczne opakowania apteka internetowa może rozpatrywać zarówno jako swój wkład w dbanie o środowisko naturalne, jak i budowanie dobrych relacji z Klientami. Wyraźne komunikowanie tych działań z jednej strony wpłynie na świadomość tych konsumentów, którzy nie przykładają wagi do ekologicznego pakowania, a z drugiej zwiększy zaufanie tych, którzy praktykują trend „zero-waste”.

Wprowadzając ekologiczne pakowanie, warto wyraźnie komunikować zmiany. Można to zrobić np. za pomocą listu dołączonego do paczki, który wyjaśni inny wygląd przesyłki i wkład w ochronę środowiska. By nie dodawać kolejnych kartek, można posłużyć się też pieczątką na opakowaniu, informującą o zastosowaniu ekologicznych materiałów. Dla wzmocnienia przekazu, warto dodać banery informacyjne na stronę internetową oraz 1-2 artykuły do czytelni apteki na temat ekologicznego pakowania przesyłek i jego wpływu na środowisko naturalne.

Ekologiczne pakowanie, w zależności od użytych materiałów, może wiązać się z pewnym obciążeniem finansowym dla apteki. Jeśli jest ono zbyt duże dla przedsiębiorcy, zamiast rezygnować z podążaniem tym trendem, warto poszukać innych rozwiązań. Jednym z nich jest pozostawienie decyzji odnośnie sposobu zapakowania przesyłki Klientowi. Wybór ekologicznego opakowania wiąże się wówczas z odpowiednią dopłatą do zamówienia, która leży do stronie konsumenta.

 

Wprowadzając ekologiczne opakowania, apteki internetowe mają szanse pozytywnie wpłynąć na postrzeganie ich przez współczesnych Klientów. Używanie materiałów przyjaznych środowisku to także istotna przewaga konkurencyjna. Niewymierną korzyścią jest jednak dbanie o naturę i zrównoważone zarządzanie jej zasobami.

1 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać