Start strony apteki internetowej to dopiero początek drogi do sukcesu w kanale on-line. Aby osiągnąć sukces i generować zyski, potrzeba dużo czasu, wiedzy, doświadczenia, pieniędzy i zaangażowania całego zespołu. Czy można ułatwić to zadanie? Z pewnością pomocna będzie wiedza, jakich błędów nie popełnić. Na bazie kilkunastoletniego doświadczenia na rynku aptek internetowych podpowiadamy, czego unikać. Załączyliśmy też krótką check-listę do sprawdzenia, w jakiej kondycji jest Twoja e-apteka.
Poniżej zebraliśmy tematy, które mają kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji, jaką jest prowadzenie apteki internetowej. Mając odpowiednią wiedzę już na etapie uruchamiania strony e-apteki, można uniknąć wielu opisanych błędów. Brak strategii czy promowanie produktów dobrze sprzedających się w aptece tradycyjnej to kluczowe problemy, które rzutują na cały projekt. Równie ważny jest brak działań marketingowych, jednak o tym często prowadzący e-aptekę sami bardzo szybko przekonują się.
1. Promowanie oferty wg preferencji z apteki tradycyjnej
To podstawowy błąd popełniany podczas prowadzenia e-apteki, szczególnie dotyczy nowo otwartych podmiotów rozpoczynających sprzedaż w kanale on-line. Otwierając aptekę internetową należy zdawać sobie sprawę z faktu, że zupełnie inne produkty sprzedają się w Internecie, a inne w aptece tradycyjnej. W pobliskiej aptece klienci kupują przede wszystkim produkty pierwszej potrzeby i leki na receptę, zaś przez Internet – produkty „za zapas”, produkty wstydliwe, suplementy i preparaty stosowane na co dzień. E-apteka ze źle dopasowaną ofertą do specyfiki zakupów w kanale on-line od samego początku funkcjonowania będzie miała problem ze zdobyciem klientów i wypracowaniem przychodów.
2. Brak strategii
To jeden z dwóch kluczowych błędów prowadzenia e-apteki. Praktyka pokazuje, że niestety wielu przedsiębiorców otwierających aptekę internetową jest przekonanych, że wystarczy wprowadzenie bazy produktów do e-apteki, aby spowodować natychmiastowe uruchomienie sprzedaży. Jak już wspomniano wyżej, sprzedaż w Internecie rządzi się zupełnie innymi prawami, niż sprzedaż w tradycyjnej aptece. Dla obu kanałów potrzebna jest inna – dopasowana do specyfiki konkretnego kanału – oferta, oddzielna strategia, odpowiednie narzędzia promocyjne i właściwa ekspozycja oferty. Tak jak w aptece tradycyjnej, potrzebna jest wyrazista marka wyróżniająca się w Internecie na tle konkurencyjnych e-aptek, i co najważniejsze – przynajmniej 12-miesięczna strategia obecności w sieci. Warto od początku zdecydować, czy stawiamy na strategię cenową (w teorii to dobre rozwiązanie, ale jest bardzo duża konkurencja w tym zakresie, a klient kupi tam, gdzie ostatecznie będzie taniej) czy produktową (specjalizujemy się w konkretnym segmencie produktów). A może chcemy przyciągnąć klientów wygodną i tanią dostawą lub wysoką jakością obsługi klienta? Tę decyzję należy podjąć przy uruchamianiu apteki internetowej, na jej podstawie określić strategię i zaplanować narzędzia do jej realizacji.
3. Brak promocji i marketingu w e-aptece
Jak już wspomniano, samo uruchomienie strony apteki internetowej nie spowoduje natychmiastowego napływu klientów. W przypadku apteki tradycyjnej sprawa jest prosta – działania właścicieli mają za zadanie ściągnięcie klientów z okolicy, w której znajduje się lokal. Z apteką internetową sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej – musi ona zwrócić na siebie uwagę Internautów, mając dodatkowo bardzo silną konkurencję, chociażby w wyszukiwarce Google. Mówiąc prościej – nowy klient bardzo rzadko sam „przychodzi” do apteki internetowej, trzeba go do siebie ściągnąć, czyli wyjść z aktywną promocją. Do tego potrzebna jest odpowiednia strategia obecności w sieci w miejscach, gdzie potencjalni klienci szukają informacji o produktach (np. porównywarki cenowe, wyszukiwarka, social media). Oprócz tego ważne jest dopasowanie odpowiednich narzędzi i wygospodarowanie budżetu na realizację tych planów. Na sukces e-apteki składa się wiele czynników związanych z promocją i marketingiem w Internecie, opłaca się działać wielokanałowo, korzystając z różnych narzędzi. Do tego jednak potrzeba sporej wiedzy. Jak pokazuje praktyka, właśnie nieznajomość zagadnień z zakresu promocji i marketingu e-apteki jest najważniejszym powodem, dlaczego apteki nie promują się w sieci.
4. Brak stałego kontaktu z klientem
Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztuje pozyskanie nowego klienta? A ile zachęcenie stałego klienta do powrotu i robienia regularnych zamówień w Twojej e-aptece? Tak jak w aptece tradycyjnej, tak w internetowej ważne jest utrzymanie dobrych relacji z klientem, przy czym w sieci ta relacja inaczej wygląda i dysponujemy innymi narzędziami. Klient, który klika w Twoją stronę internetową, jest taki sam, jak ten, z którymi rozmawiają farmaceuci przy aptecznej ladzie. Potrzebuje rozmowy, doradztwa, informacji o produktach, miłej obsługi. Czy sprawdzałeś, jak wygląda obsługa klienta w Twojej e-aptece przez Infolinię? Jaka jest jakość obsługi Biura Obsługi Klienta (BOK)? Czy zamawiający jest zadowolony z komunikacji z apteką? I wreszcie – czy zachęcasz stałych klientów do powtarzalnych zakupów w Twojej e-aptece? A jak to zrobić? Najprostszych narzędziem, które przy umiejętnym wykorzystaniu daje dobre efekty, jest regularna wysyłka newslettera. Warto zbierać bazę i zachęcać różnymi akcjami klientów do subskrypcji. Inną opcją jest kontakt z Internautami w mediach społecznościowych. Jednak aby wspomniane narzędzia przyniosły wymierne efekty, należy korzystać z nich z głową, pamiętać o regularności, mieć określoną strategię. Przypadkowe działania od czasu do czasu mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego najpierw zastanówmy się, czy dysponujemy odpowiednimi zasobami (lub pozyskajmy te zasoby w postaci zewnętrznego Partnera), zanim uruchomimy zapis na newsletter lub profil w social mediach.
5. Brak optymalizacji strony internetowej e-apteki
Problem ten dotyczy dwóch aspektów: braków w oprogramowaniu oraz braków w zakresie optymalizacji pod kątem pozycjonowania. Od strony technicznej problemy te ujawniają się trudnościami (lub czasami wręcz brakiem możliwości) z integracją z zewnętrznymi systemami, a to wymaga często kosztownych modyfikacji programistycznych. Czy strona e-apteki jest przystosowana do prowadzenia kampanii reklamowych, promocji on-site, zapisu na newsletter itd.? A od strony użytkownika – czy najważniejsze ścieżki, którymi klient porusza się po sklepie (m.in.: kolejne kroki zamówienia, wyszukiwanie informacji), są proste, przejrzyste i intuicyjne?
Wyszukiwanie organiczne (np. w wyszukiwarce Google) jest jednym z podstawowych źródeł ruchu na stronie każdej e-apteki. Aby strona znalazła się na topowych miejscach wyników wyszukiwania (kluczowa jest pierwsza dziesiątka), musi być dobrze zoptymalizowana pod kątem seo, zawierać unikalne treści itd. To ważne, biorąc pod uwagę fakt, że polskim rynku jest obecnie około 200 aktywnych aptek internetowych, które konkurują o najlepsze pozycje w wyszukiwarce. Znajomość mechanizmów pozycjonowania oraz odpowiednia optymalizacja strony mają duże znaczenie dla pozyskania klientów z tego źródła.
Z roku na rok zwiększa się także udział klientów, którzy korzystają ze stron e-aptek na urządzeniach mobilnych. Czy strona e-apteki jest przystosowana do przeglądania na tabletach i smartfonach? Czy jest przygotowana w technologii RWD (ang. Responsive Web Design)? Brak możliwości lub duże trudności zamówienia produktów za pomocą urządzeń mobilnych odstraszają wielu klientów.
6. Brak współpracy z partnerami
Praktyka pokazuje, że prowadzący apteki internetowe często skupiają całą swoją uwagę na sprzedaży produktów, nie zdając sobie sprawy, że strona e-apteki może być miejscem generowania dodatkowych dochodów. W jaki sposób? Współpraca z producentami, udostępnianie powierzchni reklamowej, dedykowane działy produktowe, płatny content marketing, sampling do zamówień, promocje w newsletterze – to tylko kilka narzędzi, które mogą przynieść dodatkowy zysk e-aptece. Do takich działań należy się jednak przygotować – stworzyć ofertę współpracy, koszty reklamy, pokazać statystyki strony e-apteki, itd. Obecnie na polskim rynku niewiele aptek internetowych jest profesjonalnie przygotowanych do współpracy reklamowej.
Check-lista – odpowiedz na pytania poniżej i sprawdź, w jakiej kondycji jest Twoja e-apteka:
1. Czy masz opracowaną strategię obecności na rynku dla swojej apteki internetowej (np. na najbliższe 3, 6 lub 12 miesięcy)?
2. Czy Twoje e-apteka oferuje i promuje produkty najlepiej dopasowane do kanału online?
3. Czy oferta Twojej apteki jest dostępna w porównywarkach cenowych?
4. Czy masz opracowany plan marketingowy dla swojej e-apteki na najbliższe kilka miesięcy?
5. Czy zbierasz adresy e-mailowe i wysyłasz regularnie newsletter do subskrybentów?
6. Czy proces zakupowy w Twojej e-aptece jest przyjazny użytkownikom? Czy regularnie sprawdzasz, ile osób rezygnuje z zakupów i z czego to wynika?
7. Czy Klienci bez problemu mogą dodzwonić się do Twojej e-apteki i uzyskać wyczerpujące informacje o produktach lub procesie zakupowym (np. dostawa, płatność, zwrot)?
8. Czy strona internetowa apteki jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych?
9. Czy sprawdziłeś, czy strona Twojej e-apteki jest zoptymalizowana pod kątem pozycjonowania?
10. Czy masz przygotowaną ofertę współpracy (np. reklamowy lub płatnego contentu) dla producentów?
Jeśli na niektóre pytania odpowiedziałaś/eś „NIE” lub „NIE WIEM”, to sygnał, że warto poszerzyć swoją wiedzę na temat prowadzenia apteki internetowej. Możemy Ci w tym pomóc. Jak? Wybierz sam, która opcja najlepiej Ci odpowiada:
- AUDYT + PROPOZYCJE ZMIAN – dokładnie sprawdzimy kondycję Twojej apteki internetowej pod każdym kątem, zdiagnozujemy problemy i przedstawimy listę konkretnych zmian, które usprawnią działanie Twojej e-apteki i przyciągną nowych klientów. Możesz je sam wdrożyć lub my zrobimy to za Ciebie.
- SZKOLENIA – na bazie kilkunastoletniego doświadczenia w uruchamianiu i prowadzeniu wielu aptek internetowych proponujemy 1- lub 2-dniowe szkolenia z zakresu prowadzenia, marketingu i promocji e-apteki, dopasowane do potrzeb Twojego biznesu. Ty i Twój zespół zdobędziecie na nich wiedzę niezbędną do efektywnego prowadzenia apteki internetowej. Szczegółowe informacje o szkoleniach znajdziesz TUTAJ>>
- USŁUGI – Twój biznes ma się świetnie, ale chciałbyś wdrożyć lub poprawić jego działanie w zakresie konkretnej usługi (np. pozycjonowanie, wysyłka newslettera, content marketing, współpraca reklamowa itp.) – skontaktuj się z nami, pomożemy lub polecimy sprawdzonych Partnerów
Jeśli chcesz usprawnić działanie swojej apteki internetowej
lub masz jakiekolwiek inne pytania, skontaktuj się:
Grzegorz Głowiak | grzegorz.glowiak@freshpharma.pl | +48 606 366 848
Administrator danych osobowych, którym jest ADGLOW Sp. z o.o. , os. Złotego Wieku 55/58, 31-618 Kraków, KRS 0000529257, NIP: 678-315-18-17, REGON 123196717, informuje, że dane osobowe będą wykorzystywane jedynie w celu zamieszczenia komentarza. Więcej informacji nt. o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.