Apteki internetowe liderami w zakresie SEO (pozycjonowania) w e-commerce. Podsumowanie i wnioski z raportu SENUTO

apteki-internetowe-raport-seo

Wysokie pozycje w Google to dla wielu e-sklepów być albo nie być. Jak w tym obszarze radzą sobie apteki internetowe? Czy i w jakim zakresie doktor Google korzysta z wiedzy i doświadczenia e-farmaceutów?

O Senuto i Raporcie

W połowie maja 2021 r. firma SENUTO (dostawca narzędzi dla lepszej optymalizacji witryn w wyszukiwarkach) opublikowała raport pt. „E-commerce w Polsce 2021. Sklepy internetowe z najlepszym SEO”. Badacze Senuto przeanalizowali ponad 87 000 polskich sklepów internetowych oraz serwisów e-commerce takich jak Allegro, Ceneo, Olx i wiele innych pod kątem ich efektywności pozycjonowania i optymalizacji w wyszukiwarce Google. Cały raport – w wersji podstawowej – obejmuje aż 289 stron i można go pobrać tutaj. W treści raportu bazowego znajdziecie odnośniki do pobrania płatnej, rozszerzonej i wzbogaconej wersji tego opracowania.

Specyfika „promocji” aptek internetowych

Od 1 stycznia 2012 roku, na mocy tzw. ustawy refundacyjnej, obowiązuje zakaz reklamy aptek i ich działalności. Zgodnie z prawem również apteka internetowa nie może się reklamować, stosować obniżek cen, kampanii bannerowych, programów afiliacyjnych czy płatnych reklam typu Google Ads. Wyszukiwarka Google jest więc jednym z nielicznych dostępnych narzędzi, dzięki którym pacjent może trafić na stronę e-apteki i zapoznać się z oferowanymi przez nią produktami.

Od wielu lat w e-marketingu funkcjonuje pojęcie doktora Google – określające, jak bardzo popularną formą pozyskiwania informacji medycznej jest najpopularniejsza wyszukiwarka w Polsce. Pacjenci wpisują do wyszukiwarki charakterystyki i objawy schorzeń, opisy, wskazania i działania niepożądane stosowanych leków, interpretacje wyników badań, diagnoz medycznych i wielu innych. Od ponad 15 lat apteki internetowe prezentują wiarygodne, rzetelne i aktualne opisy produktów zgodne z wiedzą medyczną. Dodatkowo od kilku lat rozwija się trend tzw. e-doradztwa czyli publikowania w witrynie e-apteki poradników i artykułów medycznych.

Apteki internetowe w raporcie SENUTO „E-commerce w Polsce 2021. Sklepy internetowe z najlepszym SEO”.

Raport SENUTO klasyfikuje sklepy internetowe pod kątem najważniejszych parametrów skuteczności pozycjonowania w wyszukiwarce Google a więc: widoczności w wynikach organicznych, ilości słów kluczowych w TOP 10, ilości podstron, które wychodzą w TOP 10 Google oraz w zakresie efektywności publikowanej treści. Apteki internetowe nie są osobno wyróżnione w raporcie, ale najważniejsze obserwacje dotyczące tej grupy e-sklepów są następujące:

1. Dwie e-apteki w TOP 10 sklepów o największej widoczności w Google. W pierwszej setce e-commerce aż 12 e-aptek.

Pierwszą analizą raportu jest badanie widoczności sklepów w wyszukiwarce Google. Parametr ten – według metodologii raportu SENUTO określa potencjalny ruch, jaki generuje witryna z wyszukiwarki Google. W pierwszej dziesiątce serwisów e-commerce o największej widoczności w Google znajdują aż 2 apteki internetowe: Doz.pl (miejsce 6) oraz AptekaGemini.pl (miejsce 9). Gdyby z TOP 10 e-commerce usunąć tzw. megaserwisy: sklepy multibrandowe (Empik, Mediaexpert), porównywarki cen (Ceneo) oraz marketplace-y (Allegro, Olx) – wówczas DOZ.pl byłby na pierwszym miejscu w Polsce w tej klasyfikacji.

W pierwszej setce rankingu najbardziej widocznych e-sklepów w Google (na ponad 87 000 analizowanych witryn) znajduje się aż 12 aptek internetowych.

grafika-12 e-aptek w TOP 100 E-commerce w Polsce

2. Do e-aptek trafiamy wpisując setki tysięcy różnych słów kluczowych – związanych z medycyną, produktami leczniczymi, suplementami diety czy dermokosmetykami

Kolejna analiza przedstawiona w raporcie dotyczy tego, ile różnych słów kluczowych wprowadziły apteki internetowe do TOP 10 wyszukiwarki Google. Każda z największych e-aptek zajmują miejsce w pierwszej 10 wyników wyszukiwania na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy różnych słów kluczowych. Lider – Doz.pl – wprowadził do pierwszej dziesiątki ponad 200 000 różnych fraz związanych z produktami dostępnymi w aptece, ich składnikami, działaniem, wskazaniami do stosowania itp.

grafika-Ilość słów kluczowych w TOP 10 Google

3. 9 aptek internetowych w TOP 10 sklepów z kategorii Zioła / Suplementy / Witaminy

Raport SENUTO przygotował również analizę serwisów w wybranych kategoriach polskiego e-commerce (np. odzież, książki, urządzenia domowe, motoryzacja, ogrodnictwo). W każdej z tych kategorii wybrał TOP 10 serwisów o najwyższej widoczności w Google.

W kategorii Zioła / Suplementy / Witaminy analiza wyróżnia praktycznie wyłącznie apteki internetowe. 9 na 10 serwisów z tej kategorii to e-apteki, a jedynym wyjątkiem jest porównywarka Ceneo.pl. To jedyna analizowana kategoria, w której obok e-sklepów nie ma żadnego serwisu multibrandowego, ogłoszeniowego, marketplace czy nawet sklepu bezpośrednio konkurującego (np. e-drogerii czy sklepu ze zdrową żywnością). Pokazuje to niesamowity potencjał e-aptek, z którymi nie są w stanie konkurować giganci polskiego e-handlu.

grafika-TOP 10 E-commerce w Polsce w kategorii Zioła_Suplementy_Witaminy

4.Efektywność podstron e-sklepów w zakresie pozyskiwania ruchu z Google. 7 e-aptek w TOP 20 e-sklepów w Polsce.

Bardzo ciekawy jest fragment raportu o efektywności serwisów w zakresie widoczności ich podstron w Google. Jak wiadomo każda podstrona e-sklepu – np. karta kategorii, karta produktu, karta konkretnego artykułu / poradnika jest potencjalnie źródłem wejścia do serwisu. Omawiana część raportu pokazuje jak wiele podstron danego serwisu (np. kart kategorii, kart produktów) wyświetla się w TOP 10 wyszukiwarki Google na co najmniej jedno słowo kluczowe. Raport SENUTO wybrał w tej kategorii 20 najbardziej efektywnych e-sklepów, wśród których znajduje się aż 7 e-aptek. Wyniki tego raportu pokazują, jak dobrze e-apteki dbają o jakość publikowanej na swoich stronach wiedzy. Potwierdza również bardzo dużą popularność treści medycznych w Google oraz fakt, że e-apteki stanowią dla pacjenta bardzo często pierwsze źródło informacji medycznej.

grafika-7 e-aptek w TOP 20 najbardziej efektywnych sklepów

5. Skuteczność pozycjonowania treści poradnikowych e-aptek w Google. 5 aptek w TOP 10 e-commerce w Polsce

Raport SENUTO wziął pod uwagę również skuteczność wykorzystywania contentu (czyli pisanych przez sklepy poradników i treści dla Klientów) w zakresie widoczności w wyszukiwarce. W tej części opracowania sklep uzyskuje tym wyższą ocenę, im więcej publikowanych przez niego treści poradnikowych (artykułów) jest widocznych w TOP 10 wyników Google.

W tej części raportu nie było zaskoczenia. Apteki internetowe od wielu lat bardzo mocno inwestują poradniki jako formę komunikacji z pacjentami i prowadzenia tzw. e-opieki farmaceutycznej. Nie dziwi więc, że w rankingu TOP 100 najbardziej efektywnych sklepów pod kątem wykorzystania contentu apteki internetowej zajmują aż pięć miejsc w pierwszej 10 wyników, a w całym zestawieniu jest ich aż 12. Warto podkreślić, że najniższą pozycję ze wszystkich aptek zajmuje witryna na 39 miejscu całego rankingu.

grafika-13 e-aptek w TOP 100 sklepów pod kątem widoczności

 

Wnioski dla Aptek Internetowych

Z Raportu SENUTO „E-commerce w Polsce 2021. Sklepy internetowe z najlepszym SEO” apteki internetowe powinny wysnuć następujące wnioski:

  • optymalizacja i pozycjonowanie w Google to dla e-apteki absolutna konieczność. Nie tylko ze względu na zakaz reklamy aptek, ale również na niesamowitą popularność wyszukiwarki Google w zakresie rozwiązywania wszelkiego rodzaju dolegliwości medycznych i poszukiwania produktów na nie.
  • dobrze prowadzony proces pozycjonowania to przede wszystkim optymalizacja witryny tak, aby w TOP 10 Google pojawiło się jak najwięcej słów kluczowych związanych z oferowanym asortymentem
  • inwestycja w wartościowe treści, artykuły na stronie, poradniki – to zgodna z prawem i etyką farmaceuty metoda na uzyskanie bardzo dużej ilości wejść na witrynę oraz pozyskanie potencjalnego pacjenta
  • apteki internetowe – wiedzą i umiejętnościami swoich farmaceutów – robią najlepsze pozycjonowanie i najbardziej wartościowy content w całym e-commerce (niezależnie od kategorii).

Wnioski dla Producentów Farmaceutycznych

  • apteki internetowe zajmują pierwsze miejsca w Google na frazy związane z Twoimi produktami. Jakość prezentacji produktów w e-aptekach, wartościowe opisy, zdjęcia, bogate treści mają wpływ na decyzje zakupowe pacjentów – niezależnie od tego czy sprzedaż dokonywana jest online czy offline.
  • wprowadzanie na rynek nowości produktowych powinno być ściśle skorelowane z zalistowaniem ich w e-aptekach oraz przygotowaniem i publikacją w nich wysokiej jakości materiałów produktowych (opisów i zdjęć).
  • treści, poradniki i artykuły publikowane w e-aptekach są bardzo wartościowe i doceniane zarówno przez Google i pacjentów. Wychodzą w TOP 10 Google na dziesiątki a nawet setki tysięcy słów kluczowych. To znakomite narzędzie edukacji pacjentów, przekazywania im informacji o wartościowych produktach leczniczych czy dermokosmetykach.
0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać