Czy Neuca i jej platforma zamówień aptecznych stworzą realną konkurencję dla Doz.pl?

Neuca_eaptekiW niedawno opublikowanym komunikacie Neuca potwierdziła, iż rozpoczęła pracę nad stworzeniem internetowej platformy zamówień, dzięki której pacjenci będą mogli znaleźć oraz zarezerwować wybrany lek, a następnie odebrać go osobiście w wybranej aptece stacjonarnej. Spółka zastrzega, że platforma nie jest apteką internetową, jednak sam schemat działania bardzo przypomina model click&collect, na którym swoją ogromną przewagę konkurencyjną zbudował Doz.pl. Czy nowa platforma zrzeszająca głównie apteki indywidualne może realnie zagrozić pozycji wspomnianego lidera rynku e-aptek?

Nowy projekt Neuca – internetowa platforma zamówień aptecznych – ma wspierać apteki indywidualne w podnoszeniu konkurencyjności wobec aptek sieciowych. W założeniu klient znajduje na stronie internetowej lek, rezerwuje go, a następnie wybiera aptekę stacjonarną, w której chce go odebrać. Różnica między platformą a apteką internetową polega na tym, że Klient nie składa zamówienia on-line, a jedynie rezerwuje wybrane produkty, zaś realna sprzedaż jest realizowana przez aptekę stacjonarną wskazaną przez niego w procesie rezerwacji.

W przeciwieństwie do DOZ.pl, projekt Neuca wyklucza prowadzenie działalności wysyłkowej. Co za tym idzie, apteka chcąca korzystać z systemu nie będzie musiała rejestrować się jako prowadząca sprzedaż wysyłkową, a dodatkowo ciężar stworzenia i promocji platformy bierze na siebie hurtownia. Platformy w ogóle nie będzie dotyczyć rozporządzenie w sprawie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych – można się więc spodziewać, że zarezerwować będzie można nie tylko suplementy diety czy kosmetyki, ale również leki OTC, a nawet te wydawane na receptę.

NEUCA nie posiada własnych aptek, co jest jej strategicznym założeniem. NEUCA nigdy nie będzie prowadziła aptek, ponieważ nie chce konkurować ze swoimi strategicznymi partnerami, którymi są apteki niezależne. To nasza niezmienna filozofia działania od ponad 25 lat. Wdrażamy ten projekt, gdyż jest on elementem naszej misji polegającej na zapewnieniu lepszej przyszłości wszystkim niezależnym aptekom w Polsce. W tym przypadku realizujemy go poprzez udostępnienie nowoczesnego kanału sprzedaży niezależnym aptekom – komentuje Andrzej Szurel w imieniu spółki Neuca.

Przedstawiciel firmy Neuca wylicza także zalety tego rozwiązania – Dzięki wdrożeniu tego systemu niezależna apteka zyska szerszy asortyment i dodatkowych pacjentów. Farmaceuta otrzyma też nowoczesne narzędzie e-commerce bez nakładów finansowych, niezbędnych do konkurowania na rynku z sieciami aptecznymi. Pacjent z kolei będzie miał dostęp do szerokiego asortymentu w jednym miejscu, zaspakajającego wszystkie potrzeby farmaceutyczne.

Rozpoczynając oficjalnie prace nad usługą internetową, Neuca dołącza do grona hurtowni które angażują się w branżę e-commerce. Oprócz oczywistego lidera jakim jest DOZ.pl w działania online, pośrednio lub bezpośrednio zaangażowane są: Farmacol (właściciel apteki wysyłkowej Cefarm24.pl), a także Medicare i Hurtap prowadzące apteki pracujące w modelu mieszanym – zarówno wysyłkowo, jak również z odbiorem osobistym w szerokiej sieci placówek.

Naszym zdaniem obrana przez Neucę droga platformy internetowej jest jedynym rozwiązaniem dającym realne szanse na konkurencję dla DOZ.pl. Model ten nie tylko zwalnia hurtownię z obowiązku dostosowania się do rozporządzenia w sprawie sprzedaży wysyłkowej, ale także nie grozi konsekwencjami w związku z zakazem reklamy aptek. Platforma, nie będąca apteką może w dowolny wręcz sposób promować swoje usługi. W teorii ma więc ogromny potencjał na zdobycie istotnego udziału w rynku. Jednak praktyka i czas pokażą, czy wraz za szczerymi chęciami pójdą inne czynniki, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu. Będziemy intensywnie przyglądać się dalszemu rozwojowi sytuacji.

Obecnie trwają pracę nad architekturą systemu oraz prowadzone są konsultacje z aptekami. Projekt ma ruszyć najwcześniej w pierwszym kwartale 2017 roku.

Aktualizacja (17.11.2016 r.) – sprawdź nowe informacje:

Apteline.pl – platforma zamówień aptecznych od Neuci coraz bliżej >>

fot. cea+, flickr.com, creative commons licence

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać