Powiadomienia Web Push – legalna, prosta i skuteczna promocja e-apteki

W dobie zakazu reklamy, który znacząco ograniczył możliwości marketingowe e-aptek, każda nowa forma dozwolonej promocji jest przez nas witana z entuzjazmem. Szczególnie jeśli jest dodatkowo prosta w obsłudze, niedroga i efektywna. Tak działają powiadomienia Web Push, które – z kilku powodów – warto rozważyć do wdrożenia w swojej aptece internetowej.

Czym są powiadomienia Web Push?

Web Push to nowa forma komunikacji z osobami, które odwiedzają Twoją witrynę i wyrażą chęć otrzymywania powiadomień. Polega ona na pokazywaniu się specjalnego okienka z komunikatem na komputerze lub smartfonie potencjalnego Klienta. W przypadku korzystania z komputera wiadomość pojawia się w rogu ekranu, zaś w przypadku smartfona – na jego głównym ekranie. Powiadomienia Web Push pokazują się osobom, które wyraziły na to zgodę nawet wtedy jeśli nie mają otwartej naszej witryny – wystarczy, że otworzą przeglądarkę internetową. W taki sposób powiadomienia  mogą wyświetlać się na różnych urządzeniach: zarówno na komputerach jak i telefonach czy tabletach z systemem Windows, iOS czy Android.

onet sg

powiadomienia web push (desktop) [materiały własne]

powiadomienia web push (smartphone) [materiały własne]

 

Webpush to bezpośrednia i trudna do przeoczenia komunikacja z zainteresowanymi użytkownikami – przez to bardzo skuteczna. Co więcej – wyrażenie przez Klienta zgody na otrzymywanie powiadomień jest bardzo proste – wystarczy, że kliknie on w okienko pokazujące się na stronie e-apteki i – w kolejnym okienku – potwierdzi tą zgodę. Nie jest wymagane podawanie żadnych danych osobowych, czy odbieranie e-maila z linkiem potwierdzającym.

formularz zapisu na powiadomienia web push [materiały własne]

Dlaczego warto wdrożyć powiadomienia Web Push?

Powiadomienia push charakteryzują się przede wszystkim prostotą i skutecznością. Prostota Web Push objawia się na każdym etapie – od integracji narzędzia, poprzez zapisanie się Klienta, przygotowanie i wysłanie kampanii promocyjnej, skończywszy na analizie efektywności. W ramach Web Push stosujemy proste, krótkie i łatwe w odbiorze komunikaty, co sprawia, że przygotowanie kampanii promocyjnej jest znacznie mniej skomplikowane niż np. wysłanie mailingu. A jeśli chodzi o skuteczność – kampanie Web Push charakteryzują się znacznie lepszą klikalnością niż wiadomości e-mail. W naszych testach osiągnęliśmy nawet 35% wskaźnik CTR (czyli klika 35 osób na 100, które otrzyma powiadomienie). Dla porównania, CTR mailingów dochodzi do 10%. Co więcej – ilość osób chcących otrzymywać powiadomienia jest bardzo wysoka. W naszych badaniach była ona podobna do ilości osób, które zapisują się na newsletter, gdzie w zamian otrzymują kod rabatowy na 15 zł (w powiadomieniach Web Push nie było takiej nagrody).

Powiadomienia push – koszty

Dostarczyciele usługi Web Push proponują kilka modeli rozliczeń – w zależności od wielkości zgromadzonej bazy lub ilości (i skuteczności) wysyłanych powiadomień. Plan rozliczeniowy można dostosować do swoich potrzeb. Przyjmując jednak, że wysyłamy 4 kampanie miesięcznie, nasze orientacyjne koszty będą wyglądać następująco:

Ilość osób zapisanych na powiadomienia

Cena za miesiąc używania narzędzia (netto)

1000

40 zł

2500

100 zł

5000

180 zł

10000

350 zł

 

Trzeba pamiętać, że tworzenie i wysyłka powiadomień push będzie wymagała również pewnego czasu poświęconego przez naszych pracowników na przygotowanie, wysyłkę i analizę skuteczności kampanii. Można to jednak zlecić profesjonalistom. Kontaktując się z nami możesz otrzymać profesjonalną konfigurację konta wraz z przygotowaniem powitalnych grafik.

Jak wygenerować 100 dodatkowych zamówień miesięcznie?
Z web push to proste!

Czy to się opłaca? W większości przypadków zdecydowanie tak. Jeśli posiadamy bazę 10 000 użytkowników, którzy wyrazili zgodę na web push i założymy CTR na bezpiecznym poziomie 10%, to wysyłając 4 kampanie miesięcznie uzyskamy 4000 kliknięć. Przyjmując konwersję na poziomie 3% (znów bardzo bezpiecznie) możemy wygenerować nawet 120 zamówień miesięcznie.

Jak zacząć? Czy wdrożenie Web Push jest skomplikowane i wymaga zmian w oprogramowaniu apteki?

Aby rozpocząć zbieranie osób zainteresowanych Web Push (a następnie komunikację z nimi) należy najpierw wybrać dostawcę usługi i podpisać z nim umowę. Samo wdrożenie powiadomień Web Push polega jedynie na wpięciu bardzo prostego fragmentu kodu do witryny Twojej apteki. Jeśli posiadasz Google Tag Manager – cała integracja zajmie najwyżej kilka minut. Jeśli nie – programiści wepną ten kod w podobnym czasie. Chcąc w pełni wykorzystać możliwości systemu do pozyskiwania nowych Klientów, trzeba będzie jeszcze poświęcić trochę czasu na konfigurację pól zapisu, wiadomość powitalną czy skrzynkę odbiorczą (pozwala Klientowi zobaczyć historyczne powiadomienia z Twojej witryny) – są to jednak stosunkowo niskie koszty.

Jakie mogę mieć korzyści z Web Push?

Zakaz reklamy aptek znacznie ograniczył możliwości promocyjne e-apteki. Korzystając z coraz droższych porównywarek cen, seo czy content marketingu, apteka z trudem ściąga na swoją stronę potencjalnych pacjentów. Jednakże zdecydowana większość (nawet 98%) odbiorców trafiających na stronę nie dokonuje zakupu, ani nie pozostawia do siebie kontaktu. Pieniądze wydane na ich pozyskanie zostają w ten sposób stracone. Korzyści wdrożenia powiadomień WebPush w e-aptece to przede wszystkim:

  1. Szybkie budowanie bazy potencjalnych Klientów – w prowadzonych testach zgodę na powiadomienia Web Push wyrażało nawet 15% odwiedzających witrynę. Przyjmując odwiedzalność apteki na poziomie 10 000 miesięcznie, zyskujemy co miesiąc możliwość kontaktu z 1500 nowych osobami. Po roku daje to 18 000 potencjalnych Klientów. W ten sposób zdecydowanie poprawiamy efektywność wydawanych pieniędzy np. na porównywarki cen czy seo – nawet jeśli dana osoba nie kupi w tym momencie, zapisując się na powiadomienia PUSH będziemy w stanie się z nią komunikować w przyszłości
  2. Generowanie sprzedaży – według badań w sklepach o powtarzalnym asortymencie (a takim jest e-apteka) e-mail marketing może odpowiadać nawet za 18-30% przychodów. Obecnie wykorzystanie mailingu przez apteki jest znikome – skupiamy się głównie na pozyskaniu nowych Klientów, zamiast obsłudze aktualnych. Web Push przedstawiany jest jako nowa forma e-mail marketingu. Z racji swojej wysokiej skuteczności może znacząco (nawet do 10%) podnieść konwersję na stronie a co za tym idzie – ilość i wartość zamówień.
  3. Poprawa rentowności – zamówienia stałych Klientów cechuje się zwykle wyższą marżowością. Osoba otrzymująca ofertę specjalną w formie e-maila, sms-a czy Web Push zwykle nie jest porównuje cen np. na ceneo, a najczęściej bezpośrednio dokonuje zakupu.
  4. Nowa forma komunikacji, w zgodzie z przepisami prawa farmaceutycznego – osoby zapisane na powiadomienia Web Push wyrażają zgodę na otrzymywanie informacji handlowych. Są niejako Twoimi Klientami, zaś komunikowanie się z własną bazą Klientów (podobnie jak e-mail marketing) nie jest traktowane jako reklama apteki.
  5. Brak wymagań ze strony GIODO – w przeciwieństwie do e-mail marketingu, w ramach Web Push nie zbieramy danych osobowych. Odpada więc kłopotliwy obowiązek zgłoszenia baz do GIODO i wprowadzenia polityki bezpieczeństwa danych osobowych.
  6. Budowanie relacji z Klientami – powiadomienia Web Push to nie tylko działania prosprzedażowe, ale również edukacja, informowanie o nowościach, udzielanie porad, komunikowanie ciekawych artykułów opublikowanych na stronie e-apteki i wiele innych.
  7. Zwiększenie satysfakcji Klientów – dokonuje się poprzez wysyłanie powiadomień dopasowanych do preferencji odbiorcy (na podstawie zainteresowań – przeglądniętych kategorii) a także prowadzenie ankiet i badań satysfakcji

Web Push to narzędzie stosunkowo nowe i dopiero rozwijające się. Wyniki pierwszych testów, są jednak na tyle imponujące, że zdecydowanie warto zainteresować się wdrożeniem powiadomień w swojej e-aptece. Tym bardziej, że jest to reklama dozwolona przepisami prawa farmaceutycznego oraz pozwala skutecznie  powiększać grono potencjalnych Klientów i generować zyski.

1 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać