Apteki internetowe likwidują programy lojalnościowe

apteki program lojalnościowy

apteki program lojalnościowySą już pierwsze skutki wejścia w życie nowej ustawy refundacyjnej, mimo, że zacznie ona obowiązywać dopiero od nowego roku. Część aptek internetowych likwiduje programy lojalnościowe swoich witryn. O fakcie tym informują na stronach internetowych, ale również w mailingach wysyłanych do Klientów. Jednocześnie zobowiązują Pacjentów do wykorzystania punktów w krótkim czasie. Skutki zmian prawnych są więc już widoczne. Co stanie się po nowym roku?

Program lojalnościowy jako forma reklamy apteki jest od dłuższego czasu aktywnie analizowany, zarówno przez właścicieli aptek, prawników jak i same organy inspekcji farmaceutycznej. W ostatnich dniach pojawiło się stanowisko WIF w Olsztynie, precyzujące jednoznacznie, że program lojalnościowy jest zachętą do kupowania w konkretnej aptece (lub aptekach) i w związku z nowymi przepisami będzie od 1 stycznia 2012 traktowany jako reklama apteki.

W odpowiedzi część aptek internetowych prowadzących własne programy lojalnościowe, rozpoczęła ich likwidację. Odpowiednie komunikaty pojawiły się m.in. na stronie I-apteka.pl, E-lek.pl, KuźniaZdrowia.pl czy AptekaArnika.pl W komunikatach pada jednoznaczna deklaracja, że od 1.01.2012 zbieranie punktów nie będzie możliwe. Natomiast same punkty można wykorzystać na nagrody, jednak czas realizacji jest mocno ograniczony (np. w i-aptece tylko do końca roku).

Oprócz własnych programów lojalnościowych apteki internetowe umożliwiały zbieranie punktów w programach hurtowni, tj. np. Apteka z Sercem, Dbam o Zdrowie, MaxMedicum itp. Z informacji znalezionej na stronie Apteki Vitalis uczestniczącej w programie Apteka Z Sercem wynika jednoznacznie, że program ten zostanie zakończony z początkiem roku. Operatorem programu jest Farmacol, można więc założyć, że podobna zmiana dotknie aptekę internetową Cefarm24.pl, której hurtownia jest właścicielem (a która prowadzi swój program dla Stałych Klientów).

W branżach, cechujących się dużą powtarzalnością zakupów (FMCG, leki, paliwa) program lojalnościowy jest jedną z najpopularniejszych form promocji i utrzymywania stałych Klientów. Zlikwidowanie zachęt dla lojalnych pacjentów może spowodować ich nieodwołalną utratę. Ciekawe w jaki sposób brak programów wpłynie na kondycję aptek internetowych, w szczególności tych największych, w których program był niejednokrotnie alternatywą dla wyższych cen. Na pewno apteki odczują krótkoterminowe spadki marży (wykorzystywanie punktów do końca roku, najczęściej na rabaty lub nagrody). Jakie będą skutki długofalowe? Czas pokaże

PS. Jak informuje Łukasz Bensz, właściciel Apteka-Zdroj.pl od nowego roku zostaje zawieszony również program lojalnościowy Świat Zdrowia. Zbieranie punktów możliwe jest tylko do końca bieżącego roku a wykorzystywanie ich na nagrody do końca marca 2012.

750x150-marketing-i-promocja

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać