5 powodów, dla których warto wdrożyć content marketing w aptece internetowej

Content marketing w aptece internetowej

Content marketing w aptece internetowej

Zbudowanie przewagi konkurencyjnej na rynku aptek internetowych to trudne zadanie, szczególnie biorąc pod uwagę zakaz reklamy aptek i mnogość podmiotów działających w tym sektorze. Dlatego warto korzystać z każdej dostępnej formy promocji, tym bardziej takiej, która przynosi długofalowe efekty. Analizując obecną sytuację na rynku e-aptek, można powiedzieć, że wdrożenie strategii content marketingowej to już nie opcja, z której można skorzystać, ale przymus, by nie zostać w tyle za konkurencją.

Content marketing (marketing treści) to jedna z nielicznych dozwolonych form promocji apteki internetowej. To działania promocyjne polegające na przygotowaniu, publikacji i rozpowszechnianiu wartościowych treści, w tym: porad farmaceutycznych, opracowań na temat chorób, poradników, raportów, recenzji grup produktowych itd. Wiedza może być przekazywana w formie: tekstów, grafik, infografik, materiałów wideo, poradników czy newsletterów.

więcej na ten temat w tekście: Content marketing – legalna forma promocji apteki internetowej >>

Internauci = potencjalni klienci

Wartościowe treści publikowane przez apteki internetowe to ogromna baza wiedzy, dostępna dla każdego użytkownika Internetu. A jest do kogo trafiać i o czyją uwagę walczyć. Według badań Megapanel PBI/Gemius 42% użytkowników Internetu w Polsce odwiedza strony związane z tematyką zdrowia i medycyny. 9,11 mln polskich Internautów przegląda serwisy dotyczące zdrowia i medycyny, z czego 7,46 mln Polaków i Polek (34% krajowych użytkowników Internetu) korzysta z portali, które promują zdrowy tryb życia i profilaktykę medyczną (więcej o raporcie w tym artykule>>). Te prawie 10 mln Internautów to ogromna grupa docelowa, także dla aptek internetowych. Stosując content marketing w swojej e-aptece internetowej próbujemy dotrzeć do tych potencjalnych klientów.

E-apteka = portal wiedzy o zdrowiu

Obecnie bardzo wyraźny jest trend, w którym apteki internetowe stają się nie tylko sklepem on-line, w którym można kupić wyroby farmaceutyczne, ale także swoistym kompendium wiedzy o zdrowiu, pełnym przydatnej wiedzy, opinii ekspertów i porad farmaceutów. Biorąc pod uwagę zakaz reklamy aptek, content marketing stał się jednym z głównym narzędzi walki na rynku e-aptek i e-drogerii o potencjalnego klienta. Spójrzmy na największe apteki internetowe w Polsce (zobacz ranking>>) – niemal wszystkie z podium rankingu (Doz.pl, wapteka.pl, apteka-melissa.pl) prowadzą rozbudowaną części poradnikową w formie portalu o zdrowiu, z artykułami, poradami i materiałami wideo. Nie bójmy się powiedzieć, że apteki internetowe, które już teraz nie prowadzą działań w zakresie content marketingu, w najbliższej przyszłości mogą zostać w tyle za konkurencją i mieć problem z pozyskaniem klientów.

5 najważniejszych powodów, by wdrożyć content marketing w swojej aptece internetowej

1. Nienachalna reklama o długofalowym działaniu, która daje trwałe efekty działań promocyjnych. Warto jeszcze raz podkreślić, że to jedna z nielicznych legalnych form promocji w świetle zakazu reklamy aptek z 2012 roku. Dużą zaletą tworzenia wartościowych treści jest fakt, że raz napisany artykuł stale i na długo przynosi korzyści e-aptece, podnosząc jej pozycje i ściągając klientów tak samo w tydzień, jak i w rok po publikacji. To spora różnica w porównaniu np. z działaniami w porównywarkach cenowych, kiedy oferta konkretnej e-apteki jest widoczna tylko wtedy, kiedy płacimy za kliknięcia. W przypadku content marketingu pieniądze raz zainwestowane procentują w przyszłości. Minusem jest jedynie fakt, że zwykle na efekty trzeba poczekać.

2. Budowanie wizerunku eksperta. Pamiętajmy, że apteka jest także miejscem edukacji farmaceutycznej. Do niedawna funkcję tę spełniał farmaceuta w okienku apteki stacjonarnej, w dobie Internetu odpowiedzi na pytania o zdrowie czy stosowanie konkretnego preparatu szukamy w Google. Jak pokazuje wspomniany już raport, prawie połowa polskich Internautów pierwsze kroki kieruje do „Dr-a Google”. Jeśli na tym etapie trafi na wartościowe treści na stronie konkretnej e-apteki, jest duże prawdopodobieństwo, że tam także zrobi zakupy farmaceutyków. Takie treści podnoszą wiarygodność apteki w oczach potencjalnego klienta i skłaniają do częstszych wizyt na stronie.

3. Wzrost odwiedzalności strony e-apteki. Dzięki polityce Google, wartościowe treści są indeksowane i pokazywane w wyszukiwarce na wysokich pozycjach. Szukając odpowiedzi na dręczące ich pytania, Internauci zwykle wchodzą na strony z pierwszej dziesiątki wyników wyszukiwania w Google. Jeśli tam znajdzie się link do naszej e-apteki, jest duże prawdopodobieństwo, że odwiedzi naszą stronę. A im więcej wejść na stronę, tym większa szansa na sprzedaż. Wysoka odwiedzalność witryny jest też dobrym argumentem w rozmowach z reklamodawcami o wyższe stawki za prowadzone kampanie.

4. Narzędzie do pozycjonowania (seo). Świadomie prowadzona strategia content marketingowa ma na celu nie tylko budowanie wizerunku eksperta wśród obecnych klientów, to także bardzo dobre narzędzie do pozycjonowania strony e-apteki. Dużo unikalnej treści na stronie podnosi pozycje linków w wyszukiwarce Google, skutkuje pojawieniem się nowych linków do witryny e-apteki oraz daje możliwość dystrybucji materiałów (wzrost liczby odnośników) dzięki mediom społecznościowym (np. Facebook), blogom, forom i portalom do dystrybucji treści (np. WhitePress>>). Marketing wirusowy to bardzo pomocne narzędzie dystrybucji wartościowych treści, realizowane przez samych Internautów.

5. Większy potencjał dotarcia – trafia do użytkownika na etapie, kiedy ten szuka dopiero informacji, np. o rozwiązaniu palącego go problemu zdrowotnego. W ten sposób możemy ściągnąć na stronę apteki internetowej nie tylko osoby bezpośrednio zainteresowane kupnem konkretnego produktu. Content marketing to docieranie do potencjalnych Klientów już na wczesnym etapie lejka zakupowego i zwiększanie ruchu nie tylko na słowa związane z produktami i kategoriami.

***

Pamiętajmy jednak, że aby content marketing przyniósł zamierzone efekty, działania powinny być prowadzone długofalowo, a teksty publikowane regularnie i umiejętnie napisane. Jeśli w swoich zasobach nie mamy osoby znającej się na tworzeniu treści na potrzeby Internetu, warto poprosić o pomoc sprawdzoną agencję lub copywritera specjalizujących się w branży farmaceutycznej.

***

Potrzebujesz wartościowych i unikalnych treści dla swojej apteki internetowej?
Dowiedz się więcej o naszej ofercie skutecznych działań w zakresie content marketingu
– skontaktuj się:

Grzegorz Głowiak | grzegorz.glowiak@freshpharma.pl | tel.: +48 606 366 848

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać