Prowadzenie kampanii reklamowych w aptekach internetowych – kluczowe informacje dla producentów

Reklama produktów w aptekach internetowych to forma ich docelowej promocji w miejscu ich sprzedaży. Badania mówią, że ponad 70% klientów podejmuje ostateczną decyzję zakupową właśnie w sklepie, czyli w faktycznym miejscu sprzedaży. Czy warto rozważyć taką formę promocji dla swojej marki? Kampania reklamowa w e-aptekach może okazać się dla producentów niedrogim i skutecznym wsparciem sprzedaży.

Na czym polega reklama w aptekach internetowych?

Mówiąc najprościej: apteka może prowadzić działania promujące konkretne produkty w obrębie własnej witryny na zlecenie producenta. Działania mają na celu lepszą ekspozycję produktów, a w niektórych przypadkach można stosować również zachęty zakupowe. Charakter działań w dużej mierze zależy od statusu produktu – inną komunikację możemy prowadzić w przypadku kosmetyków, a inną w przypadku leku OTC.

Jeśli zlecamy (jako producent) reklamę produktu w aptece, apteka może wyświetlić odpowiednie kreacje reklamowe, może opublikować artykuł sponsorowany czy wysłać e-mailing pokazujący nasz produkt. Warto pamiętać o potencjale jaki tkwi w samplingu do paczek z zamówieniami z aptek internetowych – mając informację do tym, co zamawia dany Klient, jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie dopasować mu produkt komplementarny lub zamiennik.

Kreacje reklamowe (bannery, mailingi) mogą odsyłać użytkownika do strony landingowej – np. witryny producenta, ale mogą również przekierować użytkowników na kartę produktowej w danej aptece. Drugie rozwiązanie jest najkorzystniejsze przy kampaniach pro-sprzedażowych, gdyż taki sposób linkowania ma największe szanse przełożyć się na sprzedaż produktu.

Jakie efekty może przynieść kampania w aptekach internetowych?

Dobrze zrealizowana kampania reklamowa w aptekach internetowych pozwoli producentowi zyskać:

 • wzrost sprzedaży konkretnych produktów w aptece internetowej
 • wzrost rozpoznawalności marki wśród klientów apteki
 • lepszą ekspozycję w aptece w odniesieniu do produktów konkurencyjnych
 • budowę wizerunku w miejscy sprzedaży
 • w wielu przypadkach wzrost sprzedaży w kanale offline (efekt ROPO)

Reklama w miejscu sprzedaży jako dopełnienie komunikacji marketingowej

Apteki internetowe są ważnym ogniwem w procesie zakupu produktów przez klientów. To w punkcie sprzedaży klient podejmuje ostateczną decyzję zakupową. Atrakcyjna ekspozycja produktu lub odpowiednia zachęta wpływa na wybór konkretnej marki przez klienta apteki internetowej. Warto wykorzystać również ten kanał jako domykanie komunikacji marketingowej na temat promowanej marki. Reklama w e-aptekach niesie unikalną możliwość skierowania przekazu reklamowego do klientów, którzy właśnie w danym momencie podejmują decyzję zakupową.

Warto wykorzystać witrynę e-apteki do wielokierunkowej promocji produktu. Apteki mają ogromny potencjał informacyjny (więcej na ten temat tutaj>>) i stanowią jednocześnie ważny element w procesie podejmowania samej decyzji zakupowej. Wpisując w wyszukiwarkę Google nazwy leków lub kosmetyków – większość miejsc w 10-ciu pierwszych wynikach wyszukiwania (TOP 10) Google zajmują właśnie witryny e-aptek. Co więcej – apteki prowadzą coraz bardziej rozbudowane działy contentowe – publikują wartościowe porady, opracowania i artykuły dotyczące leków i leczenia. Intensywnie wykorzystując takie narzędzia jak mailing czy kanały social media potrafią wpływać na świadomość Klientów, edukować ich oraz pomagają wyrabiać opinię o produktach.

Strategia WIN-WIN: zwrot wydatków ma reklamę dzięki sprzedaży produktów

Dlaczego reklama w miejscu sprzedaży jest tak bardzo atrakcyjną formą dla producentów? Poprawnie zrealizowana kampania reklamowa w e-aptekach przynosi korzyści obydwu stronom transakcji. Apteka otrzymuje wynagrodzenie za prowadzone działania, ale producent zyskuje zwrot kosztów działań w postaci sprzedaży jego produktów. Warto wspomnieć, że reklama w e-aptekach jest stosunkowo niedrogą formą reklamy. Tym bardziej jest opłacalna, gdyż dociera do dobrze stargetowanej grupy odbiorów.

W których e-aptekach prowadzić reklamę?

Apteki internetowe różnią się pod względem oferty oraz swojej grupy docelowej. Część aptek rozwija swoją ofertę w stronę produktów dziecięcych i ciążowych, część specjalizuje się w sprzedaży drogich suplementów diety czy kosmetyków aptecznych, jeszcze inne mocno walczą ceną w przypadku najpopularniejszych i względnie niedrogich produktów. Warto mieć świadomość tych różnic, gdyż wpływają one na faktyczną grupę docelową, do której apteka dociera ze swoją ofertą.

Tak jak różnią się oferty produktowe, tak też mogą różnić się grupy klientów konkretnych e-aptek. Podczas planowania miejsca emisji kampanii warto wziąć to pod uwagę i wybrać konkretnie te apteki, które są w stanie sprzedać nasz produkt do grupy swoich klientów. Powinniśmy zwrócić również uwagę na potencjał reklamowy danej apteki. Apteka powinna dysponować odpowiednimi narzędziami oraz potencjałem reklamowym (liczba odsłon, baza subskrybentów). Emisja bannera flat fee na stronie głównej może mieć zupełnie różne efekty w aptece, która notuje 5 000 odwiedzin miesięcznie i w takiej z 400 000 odwiedzinami.

Co będzie potrzebne by prowadzić działania w aptece internetowej?

Biorąc pod uwagę realizację kampanii reklamowej produktu w e-aptekach warto stworzyć określony plan. Wybrać apteki, które wezmą udział w kampanii i zakontraktować w nich działania. Będą potrzebne również materiały reklamowe oraz ustalenie linkowania. Należy również zweryfikować kwestię  dostępności produktu podczas trwania kampanii.

Check-lista – co przygotować do emisji reklamy produktu w aptece internetowej?

1.Projekt kampanii – ustalenia:

 • co, kiedy i gdzie reklamujemy?
 • gdzie odsyłamy użytkowników (linkowanie)?
 • co komunikujemy?

2. Materiały reklamowe: bannery, kreacje wg. specyfikacji konkretnej apteki.

3. Weryfikacja dostępności produktu w ofercie apteki, w której będzie reklamowany.

4. Budżet – reklama w aptekach jest wyceniana jak każda inna forma reklamy.

5. Zlecenie reklamowe – jest konieczne jeśli konkretny produkt jest lekiem. E-apteka może promować leki OTC wyłącznie na zlecenie producenta.

Potem pozostaje jedynie kwestia realizacji kampanii. Koordynować działania można samodzielnie lub poprzez wyspecjalizowaną agencję np. Freshpharma, która wspiera działania producentów na każdym etapie prowadzenia kampanii. Koordynacja działań wymaga kontaktu z wybranymi aptekami, wycenę działań, ewentualne negocjacje. Na poziomie realizacji kampanii trzeba ustalić sposób linkowania, dopilnować harmonogramu emisji oraz dostępności produktów, jeśli klienci będą odsyłani na karty produktowe w aptekach. Po zakończeniu działań warto zanalizować o raport z przeprowadzonej kampanii.

Podsumowując – zalety reklamy w aptekach internetowych:

 • stosunkowo niski koszt reklamy
 • zwrot wydatków w postaci sprzedanych produktów
 • precyzyjne dotarcie do grupy docelowej
 • reklama w momencie podejmowania decyzji zakupowej
20 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się także spodobać